Календарний план робіт із захисту винограду: обробка виноградників від хвороб і шкідників

Догляд за виноградом в Україні передбачає повноцінне обприскування рослин протягом усього вегетаційного періоду. Щоб захистити виноград від шкідників та хвороб, застосовують цілу низку сучасних агрохімікатів – фунгіцидів і інсектицидів. Схема захисту винограду включає профілактику основних грибкових хвороб – мілдью, оїдіуму, антракнозу і сірої гнилі, а також обробку винограду інсекто-акарицидами проти кліщів (виноградного зудня і павутинного кліща) та інсектицидами проти гронової листокрутки.

Календар обробки винограду від хвороб і шкідників в різних регіонах України буде трохи різним. Важливо розуміти, що обприскування винограду проводять, орієнтуючись не на конкретну дату, а на стан рослин, який визначається місцевими кліматичними факторами. Тобто схема обробки винограду залежить від особливостей сезонної вегетації. Для зручності вегетаційний період розвитку рослин ділять на кілька конкретних етапів, так званих фенофаз, до яких і прив’язують застосування тих чи інших препаратів.

Схема захисту винограду: фенофази розвитку культури
Загальна таблиця обробки винограду зазвичай включає наступні фенофази, в які виконують обприскування рослин різними препаратами.

  • 1 – фаза від набрякання бруньок на голій лозі до появи перших 2-3 листочків на молодих пагонах. Ця фаза відбувається після весняного початку сокоруху і «плачу» лози.
  • 2 – фаза зростання молодої лози і суцвіть – від появи 4-5 листочків на свіжих пагонах до опадання ковпачків на квітах.
  • 3 – фаза цвітіння – від розпрямлення тичинок до закінчення цвітіння винограду.
  • 4 – фаза формування і зростання ягід.
  • 5 – фаза повної стиглості винограду.

Обробку винограду проти шкідників і хвороб проводять протягом перших чотирьох фаз розвитку виноградної лози – з моменту набрякання бруньок на голій лозі і появи перших листочків (фаза 1) до закінчення росту ягід (фаза 4). У фазу повної стиглості ягід (фаза 5) рослини не обприскують ні фунгіцидами, ні інсектицидами для винограду. Варто враховувати і те, що обробку винограду від хвороб і шкідників не виконують під час цвітіння рослин.
Також важливо розуміти, що для отримання великого врожаю смачних ягід, окрім використання засобів захисту винограду, необхідно враховувати інші фактори. Слід культивувати місцеві сорти цієї культури, які відповідають кліматичним вимогам конкретного регіону України, і виконувати основні агротехнічні заходи з догляду.
Виноградники потребують правильної посадки, поливу і підживлення, їм потрібна щорічна обрізка, укриття рослин на зиму і своєчасне розкриття навесні. Для нормування навантаження на лозу і отримання якісних ягід проводять цілу низку сезонних заходів з догляду за зеленими і дозріваючими пагонами – уламку, карбування і пасинкування винограду.

Основні шкідники і хвороби винограду
До того як розповісти про обробку винограду від хвороб і шкідників, варто розібратися, з якими саме загрозами ми можемо зіткнутися. Найсильніше виноградники уражаються такими хворобами.

  • Мілдью винограду, або несправжня борошниста роса. Ця грибкова хвороба вражає листя, пагони, ягоди, квіти і вусики рослини. Вони покриваються блідо-зеленими або жовтуватими маслянистими плямами. Згодом уражені частини стають бурими і засихають, а листя опадає. Найбільш активна ця хвороба в роки з великою кількістю опадів.
  • Оїдіум винограду – друге найпоширеніше захворювання, від якого страждає більшість виноградників. На пагонах, квітках, ягодах і листках утворюється сірий наліт із характерним запахом гнилої риби. На відміну від мілдью оїдіум винограду розвивається за більш високих температур, тоді як підвищена вологість стримує розвиток оїдіуму.
  • Антракноз винограду теж вражає листя, квіти, пагони і грона. Ознака антракнозу винограду – поява сірих і бурих плям із червоним або бурим обідком. Уражені тканини випадають, деформуються і ламаються.
  • Сіра гниль – поширена хвороба різних культур. На винограді вона проявляється у вигляді сірого нальоту на уражених гронах.

Крім хвороб виноградникам можуть загрожувати шкідники.

  • Виноградний зудень характерним чином пошкоджує листя, в результаті чого зверху листової пластини з’являються добре впізнавані горбки, а знизу – западини.
  • Гронова листокрутка пошкоджує бутони суцвіть і ягоди. Перше покоління гусениць розвивається в квітах винограду, а друге і наступні – з’являються з яєць на ягодах.

Якщо ви не знаєте, чим саме обприскувати виноград рано навесні і після цвітіння, рекомендуємо орієнтуватися на нашу універсальну схему обробки рослин.

Обприскування винограду навесні і протягом вегетації
Схема обробки винограду включає використання різних агрохімікатів. Їх не відносять до біопрепаратів для захисту винограду, але деякі з цих засобів, наприклад препарат на основі міді «Блу Бордо», зареєстровані як засоби для органічного землеробства.

  • Першу весняну обробку винограду проводять по голій лозі. Для цього використовують згаданий фунгіцид контактної дії «Блу Бордо». Основне завдання першої обробки винограду – профілактика мілдью, але крім цього «Блу Бордо» виступає профілактичним засобом і проти інших зимуючих збудників грибкових хвороб.
  • Другу і наступні обробки винограду до цвітіння проводять на етапах росту молодої лози і суцвіть, в фазі появи 4-5 листа, використовуючи різні діючі речовини проти різних загроз. Так, проти мілдью винограду застосовують препарати «Блу Бордо» і «Магнікур Буст», проти оїдіуму – «Магнікур Стар» і фунгіцид з акарицидною дією «Мікротіол Спеціаль», проти гронової листокрутки – інсектицид «Прованто Отек».
  • Обприскування винограду після цвітіння виконують з урахуванням описаної вище схеми обробки винограду, додаючи профілактику проти сірої гнилі за допомогою препарату «Магнікур Гард», а також проти виноградного зудня і павутинного кліща за допомогою акарициду «Прованто Майт» і вже згаданого комплексного засобу «Мікротіол Спеціаль». Для захисту від гронової листокрутки також ефективні і інші інсектициди – «Прованто Вернал»«Прованто Максі» і «Прованто Отек».

Детальнішу інформацію про використання агрохімікатів можна отримати в інших розділах нашого сайту і в інструкції із застосування конкретного засобу. Для комплексного захисту рослин можливо використання бакової суміші на основі декількох препаратів. Обробку виноградників краще проводити профілактично, до появи перших ознак ураження. Перед укриттям на зиму рослинам також рекомендовано додаткове обприскування проти зимуючих патогенів контактним засобом «Блу Бордо».