Система захисту цибулі: обробка цибулі проти основних хвороб, шкідників і бур’янів

Ріпчаста цибуля – найпопулярніший, але далеко не єдиний вид городніх цибулевих рослин. Цю культуру можна вирощувати декількома способами – висіваючи насіння у відкритий ґрунт, висаджуючи підрослу розсаду або використовуючи однорічну сіянку. Посів цибулі проводять традиційно ранньою весною, а озимих сортів – наприкінці сезону. Щоб отримати хороший урожай, сіянці важливо захистити за допомогою агрохімікатів, використовуючи гербіциди для цибулі проти бур’янів та ефективні пестициди проти шкідників і хвороб цибулі.

Крім ріпчастої цибулі і схожого з ним за принципами догляду часнику на грядках зустрічається чимало популярних багаторічних видів цибулі, які без проблем зимують у ґрунті. До них відносять запашну цибулю, цибулю порей, слизун, батун, шніт, багатоярусну та шалот. Всі ці рослини здебільшого вирощують із насіння, і для спрощення агротехніки грядки з сіянцями обробляють гербіцидами по цибулі проти бур’янів.
Окрім того, цибулеві рослини страждають від різних загальних небезпек, найбільш серйозні з яких – хвороба пероноспороз, або несправжня борошниста роса, і шкідник цибулева муха. Для того щоб захистити рослини від цибулевої мухи, трипсів і різних неприємних хвороб, нарівні з використанням гербіцидів для цибулі важливо передбачити профілактичне протруювання насіння. Цей агротехнічний прийом ефективно діє від фази сходів до фази початку формування цибулин.

Принципи вирощування цибулі
Є кілька способів, як виростити врожай цибулі з насіння. Найбільш трудомісткий із них – посів і висадка розсади – дає можливість отримати врожай вже в перший рік догляду за рослиною. Проте на практиці розсадний спосіб використовують зрідка, віддаючи перевагу прямому посіву в ґрунт. У разі посіву навесні до осені зазвичай отримують невелику сіянку цибулі, яку збирають для використання на наступний рік. А у разі весняного посіву скоростиглих сортів і посіву наприкінці сезону озимої цибулі врожай вдається отримати до кінця літа – осені.
Щоб врожай був великим, чимале значення в догляді за цією культурою грає родючість ґрунту і використання потрібних добрив для цибулі. На грядки, де буде розташовуватися плантація, потрібно ще з осені внести перепрілі органічні добрива, а також підживлювати рослини калієм та фосфором. Свіжу органіку під цибулю не вносять, оскільки тоді погіршується лежкість отриманого врожаю.

Протруювання насіння
Для того щоб захистити сіянці від цибулевої мухи, трипсів та від інших шкідників, а також для запобігання від низки хвороб, ми рекомендуємо обробити насіння цибулі ефективним препаратом «Тексіо Велум».
На 50 г насіння вистачить всього 5 мл концентрованого розчину «Тексіо Велум». Обробку проводять саме перед посівом у ґрунт. Дають насінню можливість просохнути на папері. Слід враховувати, що для обробки використовують не робочий розчин препарату, а концентрований засіб без додавання води.

Чим обприскувати цибулю від бур’янів
Цибуля відноситься до холодостійких рослин, які мають порівняно довгий період від посіву до появи сходів. Насіння повільно набухають і проростають за кілька тижнів. Для того щоб захистити сіянці від гноблення бур’янами, грядки обробляють післясходовими гербіцидами по цибулі.
Для цієї ж мети в фазі активного зростання сіянців ми рекомендуємо застосовувати системний гербіцид «Пантера», на відміну від деяких інших городніх рослин, де ефективні також досходові гербіциди. На грядках із цибулею гербіцид застосовують на початку і в середині вегетації.

Хвороби цибулі і боротьба з ними
Як вже йшлося раніше, найнебезпечніша хвороба цибулі – це пероноспороз, або несправжня борошниста роса. Вона з’являється у вигляді сірого нальоту на листочках і квіткових стрілках ріпчастої цибулі, а також на цибулі батун та порей. Під час висадки ураженої сіянки її можна помітити вже через 3-4 тижні. Хворі рослини ростуть повільно, у них затримується формування цибулин, плодів і насіння. Втрати від хвороби можуть досягати 20 % посадок.
Для профілактики пероноспорозу важливо:

  • забезпечити захист плантації від бур’янів;
  • налагодити підживлення рослин всім комплексом основних мікроелементів, зокрема такими вкрай важливими елементами, як фосфор і калій;
  • планувати вирощування цибулі на освітлених сонцем ділянках без застою води;
  • враховувати вимоги сівозміни і не вирощувати цибулю в тих місцях, де протягом 4 років до цього росли цибулеві рослини;
  • оперативно видаляти всі хворі екземпляри;
  • використовувати здоровий посадковий матеріал цибулі (для профілактики сіянку за 1-2 місяці до посадки прогрівають 8-10 годин за температури +41-42 °С);
  • виконувати профілактичну обробку посівів ефективними фунгіцидами.

Для захисту від несправжньої борошнистої роси ми рекомендуємо використовувати системно-проникний фунгіцид «Магнікур Нео» і системний фунгіцид «Магнікур Буст». Обприскування проводять відразу, як тільки кліматичні умови сприяють поширенню хвороби або у разі появи перших ознаках ураження рослин.

Захист цибулі від шкідників
Для захисту городніх грядок від цибулевої мухи теж використовують цілу низку агротехнічних прийомів. Цей шкідник найбільш небезпечний рослинам, які ростуть в умовах підвищеного зволоження.
Для захисту від цибулевої мухи важливо:

  • налагодити знищення бур’янів, які сприяють розвитку шкідника;
  • висаджувати в міжряддях цибулевих грядок чорнобривці і селерові рослини, які відлякують цибулеву муху;
  • висівати цибулю і висаджувати сіянку в добре оброблений і підготовлений ґрунт, використовуючи для сіянки глибину 2-3 см, щоб створити несприятливі умови для шкідника;
  • після збору врожаю видаляти з полів всі рослинні залишки;
  • в разі появи цибулевої мухи проводити профілактичне обприскування грядок.

Для захисту посівів від цибулевої мухи рекомендовано використовувати системно-контактний інсектицид «Прованто Отек». Комплексний захист від цибулевої мухи, трипсів, листоблішок і цибулевої молі можна також забезпечити за допомогою системного інсектициду «Прованто Вернал». Проти личинок цибулевої мухи, які потрапили всередину рослини, іноді застосовують препарат «Прованто Максі»: ним не обприскують, а вносять його у ґрунт під час поливу або крапельного зрошення.

Правила використання агрохімікатів
Все агрохімікати слід використовувати відповідно до вимог безпеки та рекомендацій, які вказані на етикетці і в інструкції. Докладнішу інформацію про препарати шукайте у відповідних розділах цього сайту.