Тепла безсніжна зима цього року дивує багатьох. Несподівані зміни погоди і температурні рекорди плутають не тільки фермерів, садівників і городників, а й рослини. Тепер у дні, коли ми звикли до робіт з прибирання снігу, доводиться вирішувати інші садові завдання. Що ж потрібно зробити в саду в лютому в умовах радикальних змін клімату?

Так чи інакше, зима – це час відпочинку рослин, і навіть теплий лютий – це місяць, коли варто задуматися про підготовку до майбутнього сезону і реорганізації саду.

1. Готуємося до весни і плануємо роботи сезону

Перш за все взимку потрібно запланувати посадки рослин і весняні посіви з урахуванням сівозміни. Зараз ще є час стратегічно оцінити всі роботи майбутнього сезону. До того ж саме в лютому слід зробити основні покупки в садових магазинах, відвідати виставки і торгові центри.

  • Важливо зробити повну ревізію насіння з урахуванням їхніх термінів зберігання і визначити, які культури потрібно поповнити. Одночасно варто перевірити залишки агрохімічних препаратів минулого сезону. Прострочені пестициди і мінеральні добрива потрібно утилізувати і купити нові.
  • Підготуйте садовий інвентар, який знадобиться найближчим часом. Вже зараз слід підточити, змастити і відремонтувати інструменти для обрізки рослин і перекопування ґрунту. Лопати і секатори знадобляться в кінці лютого.
  • На городі виберіть місце для посіву холодостійких культур – моркви, петрушки, редиски, цибулі, гороху. Грядки для них вже можна починати перекопувати і розмічати.
  • У плодовому саду потрібно ретельно оглянути і відмітити ділянки, які вимагають підвищеної уваги. Виберіть крупномірні рослини, які треба омолодити, і ті, що слід спиляти або викорчувати. Плюс паралельно потрібно виділити місце для висадки нових саджанців.

2. Захист дерев від яскравого сонця і гризунів

У разі похолодань наприкінці зими можливі сильні перепади температур протягом доби. Нічні заморозки можуть змінюватись яскравим лютневим сонцем, що призводить до сильного нагрівання кори молодих дерев. Щоб уберегти рослини від температурних тріщин, сонячних опіків і морозобоїн, штамби і скелетні гілки дерев захищають побілкою або білим агроволокном.
Якщо запобігти утворенню тріщин не вдалося, пошкодження потрібно замазати садовим варом. Не менш важливо захистити кору молодих дерев від поїдання зайцями та польовими мишами. Для цього використовують навколостовбурні захисні сітки.
Особливої уваги потребують зимуючі хвойні та інші вічнозелені рослини. Річ у тому, що навіть в лютому їх крона і хвоя продовжують випаровувати вологу, і тому вони потребують поливу. Сильні лютневі вітри і яскраве сонце нерідко висушують і пошкоджують ніжні вічнозелені рослини. Тому сортові види з інших температурних зон і саджанці минулого року вкривають агроволокном.

3. Зимова обрізка саду

Тепла зима трохи зміщує терміни обрізки декоративних і плодових рослин, але в садових роботах варто все ж враховувати можливість весняних похолодань. У такому разі в лютому варто, як мінімум, виконати санітарну обрізку плодового саду, а також приступати до основної обрізки декоративних рослин. Якщо буде сприятливий прогноз погоди, наприкінці місяця починають формувати крону зерняткових плодових дерев.

  • Профілактична санітарна обрізка саду полягає у знищенні всіх ознак грибкових хвороб і шкідників. Обов’язково позбуваються муміфікованих плодів, а також гніздівель і яйцекладок шкідливих комах.
  • На декоративних деревах і чагарниках обрізають вовчкові пагони і кореневу поросль, формують крону. Важливо, проте, враховувати, що рано квітучі весняні рослини обрізати в лютому не можна, їх вкорочують вже після цвітіння.

4. Живцювання і розмноження рослин

Наприкінці лютого можна проводити живцювання декоративних рослин і ягідних кущів.

  • Для розмноження тисів, кипарисовиків, ялівців і туй використовують однорічні пагони рослин віком менше 10 років. Найкраще для живцювання підходять бічні гілочки довжиною 10-15 см, які не зрізають, а відривають одним рухом зі шматочками основної гілки – «п’ятою». Нижню частину живця очищають від хвої, замочують у стимуляторі коренеутворення і висаджують у парник. Пагони в парнику повинні знаходитися в рихлому і вологоємному субстраті при температурі близько +20 °C і вологості повітря 90-100 %.
  • Ягідні кущі (смородину і агрус) розмножують, нарізавши їхні пагони на живці довжиною 15-25 см з 3-4 бруньками. Гілки лютневого зрізу можна проростити в банці з водою. Для цього достатньо замазати верхній зріз садовим варом і доливати воду кожні 2-3 дні. Коли з’являться корінці, в якості підживлення додають щіпку органічної поживної суміші, а саму банку обертають щільним папером. Висадку рослин в ґрунт проводять на початку весни.

5. Посів розсади квітів та овочів

Підготовку до вирощування розсади починають на самому початку лютого. Перш за все закуповують насіння, касети, горщики і торф’яні таблетки. Не менш важливо заготовити ґрунт або купити ґрунтосуміші для розсади.

  • Посів овочів проводять з середини лютого, починаючи з холодостійких рослин – білокачанної і цвітної капусти. Наприкінці місяця висівають і теплолюбні культури. Конкретні терміни визначаються як температурним регіоном України, так і наявністю або відсутністю на ділянці холодних і опалювальних теплиць.
  • Посів розсади однорічних квіткових рослин починають із культур довгої вегетації – петуній, сальвій, вербен, бегоній, гвоздик Шабо, лобелій, крупноквіткового портулаку тощо.
  • Поціновувачі насіннєвого розмноження можуть посіяти в лютому на розсаду стратифіковане насіння картоплі та садової суниці.