Хвороби і шкідники абрикоса: програма захисту плодових насаджень
Абрикос, як і слива, вишня, персик або алича, відноситься до кісточкових плодових культур. На відміну від зерняткових дерев – яблунь і груш – ці рослини мають соковитий плід і насіння всередині у твердій оболонці – кісточку. Абрикос разом з іншими кісточковими належить до роду Слива, і список найбільш небезпечних хвороб і шкідників абрикоса перетинається з цими деревами. А, отже, зрозуміло, що схема боротьби з хворобами абрикоса нагадує загальний алгоритм обприскування кісточкових рослин.
Найбільш небезпечна хвороба абрикоса, від якої страждають плодові насадження цієї культури в Україні, – це моніліальний опік, який має дві форми і може проявлятися:
- навесні, власне, у вигляді моніліального опіку абрикоса, вражаючи суцвіття, листя, молоді пагони і гілки;
- в період плодоношення – у вигляді плодової гнилі абрикоса.
Весняна форма моніліозу абрикоса, яка проявляється під час цвітіння, може супроводжуватися ураженням дерева поворотними заморозками – морозобоїнами та сонячними опіками. Абрикосові дерева цвітуть до розпускання листя, і сильні весняні заморозки, які небезпечні для квіткових бруньок, в окремі роки навіть можуть залишити садівників взагалі без врожаю.
Окрім поворотних заморозків і морозобоїн, знижують імунітет рослин і погіршують їхній загальний стан також інфекції кори і пагонів абрикоса. І тому захист від хвороб і шкідників абрикоса повинен обов’язково супроводжуватися загальними агротехнічними заходами, щоб поліпшити стан дерев.
Рекомендації щодо вирощування абрикоса
Для того щоб отримати великий урожай смачних фруктів, важливо дотримуватись загальних рекомендацій із догляду за культурою:
- висаджувати провірені зимостійкі сорти;
- регулярно робити формувальну і санітарну обрізку крони;
- забезпечувати полив, підживлення і захист від хвороб і шкідників абрикоса.
Для того щоб лікування моніліозу абрикоса та інших хвороб було ефективне, як і захист від шкідників, використовують систему профілактичного обприскування дерев агрохімікатами. Їх обробляють фунгіцидами та інсектицидами, орієнтуючись не на календарні терміни, а на фенофази – універсальні сезонні етапи росту і розвитку рослин. Можна виділити 6 основних етапів, які в різні роки і в різних кліматичних умовах наступають у різний час:
- 1 – набрякання плодових бруньок;
- 2 – малиновий бутон;
- 3 – цвітіння;
- 4 – утворення зав’язей;
- 5 – скидання сухих пелюсток після цвітіння;
- 6 – ріст та дозрівання плодів.
Захист абрикоса від моніліозу та інших загроз виконують на етапах 1, 2, 4 і 5. Під час цвітіння і в період росту та дозрівання плодів обприскування дерев агрохімікатами не проводять.
Препарати проти моніліозу та інших хвороб абрикоса
Моніліальний опік викликає гриб монілія, який вражає абрикос під час цвітіння. Квіти і листя на хворих рослинах починають в’янути, всихати і опадати. Потім сохнуть і відмирають молоді пагони і навіть гілки. Для боротьби з моніліальним опіком культури проводять обрізку всіх уражених гілок до здорової деревини. В період збору врожаю обов’язково знищують всі плоди, на яких є плодова гниль абрикоса.
Лікування моніліозу абрикоса та інших хвороб передбачає обприскування дерева наступними фунгіцидними препаратами.
- Ранньовесняне обприскування по закритих бруньках. У фазу набрякання плодових бруньок абрикоси обробляють препаратом контактної дії «Блу Бордо», в складі якого є мідь. Цю профілактичну обробку рекомендовано виконувати проти низки хвороб і шкідників кісточкових рослин для всього плодового саду.
- Обробка дерев до і після цвітіння. У період основної вегетації для захисту від моніліозу та інших хвороб, таких як борошниста роса абрикоса, клястероспоріоз й інші, використовують препарати «Магнікур Сенсейшен»,«Магнікур Гард» і «Магнікур Стар». Для того щоб у збудника моніліозу та інших хвороб абрикоса не виробилася стійкість проти дії препаратів, рекомендується чергувати різні агрохімікати.
Препарати проти основних шкідників абрикоса
Зі шкідників культури найбільш поширені попелиця на абрикосах, а також пильщики, щитівки, плодожерки, листовійки, брунькові довгоносики, кліщі, вишнева муха та інші. Для захисту рослин у фазі малинового бутона, утворення зав’язей і скидання сухих пелюсток після цвітіння використовують інсектициди «Прованто Профі», «Прованто Максі» і «Прованто Вернал».
Правила використання агрохімікатів
Для того щоб забезпечити належний захист рослин від хвороб і шкідників агрохімікатами, необхідно правильно використовувати активні препарати. Обприскування дерев краще проводити вранці або ввечері в безвітряну погоду. Якщо за прогнозом передбачається дощ, обробку рослин переносять на інший день. Якщо буде хмарно з проясненнями без вітру і дощу, обприскування можна проводити вдень.
Під час роботи з агрохімікатами необхідні індивідуальні засоби захисту – спецодяг, закрите взуття, рукавиці, окуляри і респіратор. Бакову суміш для використання готують прямо перед застосуванням пестицидів відповідно до інструкції. Зберігати робочий розчин можна протягом 2-3 ч.
Рекомендації щодо застосування конкретних агрохімікатів можна отримати у відповідних розділах цього сайту. Обприскувати сад краще профілактично, через те що усунути хворобу або шкідників, коли вони вже з’явилися, складніше, ніж запобігти їхній появі.