Будяк польовий: як вивести осот і позбутися інших бур’янів на городі
Рожевий осот, або будяк польовий, – це вид багаторічних бур’янів із родини Айстрові, які сильно засмічують ґрунт плодових садів, городів і фермерських полів. Попри те що рослина будяк вважається непоганим медоносом і до того ж використовується в народній медицині, садівники її дуже не люблять. Адже всього кілька кореневищ осоту згодом можуть забити і витіснити всі культурні рослини на грядці і навіть на цілому полі.

Причин, через які непросто вивести осот із городу без допомоги гербіцидів, – кілька. По-перше, будяк має сильну стрижневу кореневу систему, яка проникає вглиб ґрунту на 2-3 м, а іноді навіть на 4-6 м. Причому на глибині приблизно 35 см від основного кореня відходять кореневі потовщення з запасом поживних речовин. В результаті бур’ян здатен відновитися навіть після глибокого перекопування ґрунту.
По-друге, будяк – це дводомна рослина, яка розмножується як насіннєвим способом, так і вегетативно. Якщо на ділянці ростуть тільки особини однієї статі, осот здатний утворювати колонії бур’янів, яких важко позбутися навіть без цвітіння. Тому універсальною відповіддю на питання багатьох дачників, як вивести осот з городу, буде рекомендація – використовувати гербіциди проти осоту.

«Пермаклін Ліквід»: системний гербіцид проти осоту та інших бур’янів
У сільському господарстві застосовують кілька видів гербіцидів, які відрізняються складом, концентрацією та способом дії основної активної речовини. Наприклад, гербіциди суцільної дії знищують відразу всі рослини, включаючи культурні і сміттєві види. Такі агрохімікати застосовують, наприклад, для потреб ландшафтного дизайну і у разі освоєння нових ділянок, коли потрібно отримати землю, вільну від будь-якої рослинності.
Під час вирощування сільськогосподарської продукції раціональніше використовувати селективні гербіциди – препарати вибіркової дії, які пригнічують і знищують тільки деякі види рослин. З їхньою допомогою можна позбутися будяка польового та інших дводольних або злакових бур’янів, не вдаючись до трудомісткої та малоефективної механічної прополки. Подібний спосіб хімічного знищення бур’янів дозволяє використовувати гербіциди навіть після появи сходів або висадки розсади основної культури.
Один із найбільш ефективних селективних гербіцидів від осоту, який ми рекомендуємо для застосування, – це препарат «Пермаклін Ліквід». Він містить активну речовину метрибузин. Препарат має систему дію. Завдяки використанню гербіциду вдається захистити грядки не тільки від будяка польового, але і від:

  • дводольних бур’янів, як-от осот городній, щириця, лобода біла, ромашка, портулак, гірчиця польова тощо;
  • однодольних бур’янів, як-от лисохвіст, вівсюг, мишій, куряче просо, пажитниця тощо.

Після того як пестицид знищить непотрібні посіви, він не залишиться в ґрунті або в ґрунтових водах, а розпадеться на елементарні складові.

Як використовувати гербіцид від осоту: терміни обприскування і норми внесення на 100 м2
Препарат «Пермаклін Ліквід» найбільш широко застосовують під час вирощування картоплі, моркви, а також розсадних або безрозсадних томатів. Саме для цих культур гербіцид зареєстрований в Україні для роздрібного продажу населенню. У парі з іншими селективними гербіцидами, наприклад, разом із «Пантерою» проти злакових рослин, «Пермаклін Ліквід» забезпечує повний захист грядок від бур’янів, позбавляючи від необхідності ручного прополювання.
Норми застосування гербіциду по осоту варіюються залежно від найменування основної культури і типу ґрунту за механічним складом (легкий чи важкий). Для приготування робочого розчину рекомендовано використовувати таке дозування препарату на 100 м2:

  • на картоплі – від 5 мл препарату на легких ґрунтах і до 10-11 мл – на середніх та важких, із розрахунку на 5 л води. Обприскування проводять до появи сходів основної культури;
  • на моркві – 3-5 мл на 5 л води, обприскування проводять двічі – до появи культурних сходів і через 10-20 днів після фази «олівця»;
  • на томатах – від 3-5 мл препарату для безрозсадного способу вирощування і до 5-7 мл для розсадного методу, із розрахунку на 5 л води. Для першого методу обприскування проводять до появи сходів і в фазу 4-6 листочків основної культури, для другого – через 15-20 днів після вкорінення розсади в ґрунті.

Правила застосування гербіциду від осоту «Пермаклін Ліквід»
Як вже говорилося, «Пермаклін Ліквід» ефективно діє і його можна використовувати спільно з іншими гербіцидами проти злакових рослин. При цьому даний агрохімікат заборонений для застосування в умовах закритого ґрунту, оскільки в теплицях активна речовина може викликати фітотоксичність основних культур.
Під час використання препарату важливо стежити, щоб плівка, яка утворюється в процесі обприскування, не була зруйнована, коли прополюються міжряддя. Тільки так вдасться досягти найбільшої ефективності препарату.
Сам гербіцид слід застосовувати відповідно до усіх основних правил, які вказані в інструкції. Обприскування грядок проводять в суху безвітряну погоду, використовуючи всі необхідні засоби індивідуального захисту.