Часник – дворічна рослина родини Цибулевих, невибагливий у вирощуванні. Широко використовується при готуванні, часник також є джерелом вітамінів, має лікувальні властивості.

Чому гниє і жовтіє часник? Як і чим підживити і захистити часник від хвороб і шкідників?

Вважається, що часник – нескладна культура в плані агротехніки, проте проблеми з отриманням якісного врожаю все ж виникають. Нерідко у часника в масовому порядку жовтіє листя, рослини зупиняються в розвитку і гинуть. У разі посіву озимої культури це може статися на початку теплого сезону, і багато проблем можна вирішити підживленням та обробкою часнику навесні.

Часник можна вирощувати декількома способами. Це залежить від того, яка форма культивується – ярова або озима, а також від того, який сорт вибраний – що пускає стрілки чи ні. В Україні найбільш поширені озимі форми часнику, які вирощують методом підзимньої сівби. В якості посадкового матеріалу зазвичай використовують великі зубки, які висаджують у ґрунт восени для отримання цибулин у наступному сезоні.
Щодо сортів часнику, які пускають стрілки, для посіву також використовують плоди квітів – повітряні бульбочки (цибулинки), яких може бути до 100 на одній рослині. Їх висаджують навесні, що дозволяє до осені виростити великі посадочні зубки – однозубки. Їх теж застосовують для вирощування озимого часнику методом підзимньої сівби восени.

Чому жовтіє озимий часник?
У разі правильно вибраних термінів і глибини посадки зубки часнику вкорінюються і йдуть на зиму, не встигаючи випустити листя, які з’являються лише на початку наступного сезону. Проростає озимий часник лише ранньою весною, і тому питання, чому жовтіє листя на часнику і що з цим робити, стає актуальним як правило у цей час.
Причин, які пояснюють, чому жовтіє озимий часник, може бути кілька. Серед них варто виділити:

  • мороз і неправильно вибрані терміни або глибину посадки часнику;
  • слабку агротехніку і нестачу або надлишок вологи;
  • відсутність весняного підживлення часнику і нестачу мікроелементів;
  • шкідників і хвороби часнику.

Якщо часник жовтіє з природних причин і через нестачу мікроелементів, допомагає якісна агротехніка, розпушування ґрунту, поливи та підживлення часнику навесні.
В інших ситуаціях відповіддю на питання, чому жовтіє часник навесні, швидше за все буде те, що з’явилися бактеріальні або грибкові хвороби або шкідники часнику. Це можуть бути кореневі гнилі, несправжня борошниста роса, або пероноспороз, іржа, фузаріоз, часникова і цибулевий муха, цибулева міль тощо. Тут одні тільки підживлення зимового часнику не допоможуть, і городникам доводиться вирішувати, чим обприскувати часник. 

Поливи та підживлення часнику навесні: принципи догляду за рослиною
Щоб не шукати зайвий раз відповіді на питання, що робити, коли жовтіє часник, варто дотримуватися простих правил догляду за рослиною.

  • Розпушування і полив. Часник рихлять на самому початку сезону, намагаючись не пошкодити сходи. У другу половину весни нерідко трапляються посухи, і, якщо відсутні опади, рослини поливають раз на 8-10 днів, а наприкінці травня – через кожні 3-4 дні.
  • Підживлення. Як вже йшлося раніше, іноді часник жовтіє через нестачу мікроелементів, і плантацію удобрюють комплексними препаратами мінімум двічі – у разі появи 3-4 листків і повторно через 2-3 тижні.
  • Боротьба з бур’янами. Для того щоб захистити сходи часнику від ослаблення бур’янами, рекомендуємо використовувати системний гербіцид «Пантера». Цей препарат ефективний проти однорічних і багаторічних злакових бур’янів після появи сходів основної культури. 

Інсектициди і фунгіциди для часнику: обробка від хвороб і шкідників
Як вже говорилося, культурі в період вегетації може загрожувати цілий список шкідників і хвороб часнику. Тому важливо не тільки мати під рукою необхідні засоби захисту часнику, а й дотримуватися загальних правил вирощування цибулевих культур.
Річ у тому, що багато шкідників та хвороб озимого часнику збігаються з погрозами, характерними для інших цибулевих рослин. Обмежити використання інсектицидів і фунгіцидів для часнику можна у разі дотримання вимог сівозміни і використання здорового посадкового матеріалу. Часник не рекомендується вирощувати на ділянках, де протягом 4 років до цього культивувалися цибулеві рослини.

  • Як захистити часник від хвороб. Для захисту від кореневих гнилей та несправжньої борошнистої роси використовують основні фунгіциди для часнику – препарати «Магнікур Нео»«Магнікур Буст» і «Магнікур Енерджі». Для ефективнішої дії фунгіциди для часнику краще чергувати.
  • Як уберегти часник від шкідників. Для захисту від часникової і цибулевої мухи, цибулевої молі та інших шкідників рекомендовано використання таких інсектицидів: «Прованто Вернал»«Прованто Максі», «Прованто Отек». Препарат «Прованто Максі» можна застосовувати методом поливу або крапельного зрошення.

Правила використання гербіцидів, інсектицидів і фунгіцидів для часнику

Під час використання засобів захисту рослин важливо дотримуватися рекомендацій, які наведені в інструкції до препарату, а також виконувати загальні вимоги щодо безпечного застосування агрохімікатів. Обробку рослин потрібно проводити, надягнувши індивідуальні засоби захисту, а також обов’язково витримувати необхідний термін очікування до збору врожаю. Більш повну інформацію про агрохімікати можна отримати у відповідних розділах цього сайту.