Захист смородини від шкідників і хвороб: чим обробляти кущі смородини навесні

Чорна смородина – це знайома всім садова культура, яка плодоносить смачними і корисними ягодами. Нарівні з іншими видами – червоною і білою смородиною – її відносять до роду Порічки з родини Аґрусові. Між собою рослини відрізняються передусім забарвленням і вітамінним складом ягід, а також, деякою мірою, формою і будовою куща. Дієтичні характеристики ягід накладають обмеження на весняні обприскування смородини, але цей чагарник уражається низкою хвороб і шкідників, тому без обробки смородини не обійтися.

Чорна смородина вважається в цілому невибагливою садовою культурою. Проте навряд чи хтось здивується, побачивши зморщене від хвороби листя смородини або пригнічені галицею та попелицею пагони.
До того ж широке розповсюдження популярних сортів, оскільки ця культура росте майже на кожній садовій ділянці, а також тривале вирощування кущів разом із нерегулярним доглядом нерідко призводять до ураження смородини борошнистою росою і листовими плямистостями – антракнозом і септоріозом. Велике поширення набувають і шкідники смородини – брунькові кліщі, скляниці, вогнівки і вже згадана попелиця.

Народні методи лікування хвороб смородини
Намагаючись зменшити кількість весняних обробок смородини агрохімікатами, садівники вдаються до менш надійних народних способів боротьби з хворобами і шкідниками. Наприклад, багато хто вважає, що перше, чим потрібно обробити смородину навесні, – це полити рослини окропом, який нібито знищує патогени.
Проте на практиці цей поширений прийом захисту від хвороб чорної смородини не настільки ефективний, як хотілося б. Крім того, у разі неправильного виконання він навіть шкодить рослинам. Використовують й інші спірні прийоми, спрямовані на боротьбу зі шкідниками і хворобами смородини, – це обприскування рослин настоями і відварами трав, мильними розчинами тощо.
Найефективніше – поєднувати догляд і захист від хвороб смородини за допомогою агрохімікатів із повноцінним підживленням смородини – навесні, після цвітіння і восени. Добрива підвищують імунітет рослин і покращують їхній стан. А якщо був вибраний сорт смородини, стійкий до борошнистої роси та інших грибкових хвороб, вирощування даної культури стає ще простішим.

Весняна й осіння підкормка смородини
Для повноцінного розвитку під кущі додають добрива тричі протягом вегетаційного сезону – ранньою весною; влітку після плодоношення і восени – у вересні-жовтні.

  • Перше підживлення смородини зазвичай виконують у березні. У цей час під плодоносні кущі вносять азотні добрива для кращого росту пагонів.
  • Літнє підживлення проводять після збору врожаю. Стійкість до шкідників і хвороб чорної смородини дозволяють підвищити комплексні мінеральні або калійно-фосфорні добрива.
  • Осінню підкормку смородини проводять органічними речовинами – компостом чи перегноєм або вносять комплексний мінеральний склад, що містить азот, фосфор і калій. Мінеральні добрива краще використовувати в рідкому вигляді, поливаючи в неглибокі канавки, викопані по периметру крони куща.

Профілактика хвороб чорної смородини
Як вже говорилося, у червоної і чорної смородини є чимало загальних грибкових хвороб, найбільш небезпечні з яких – борошниста роса, антракноз і септоріоз. Їхня профілактика загалом універсальна, і не обов’язково робити фото хвороби чорної смородини, щоб поставити діагноз. Набагато ефективніше культивувати стійкі до патогенів сорти, серед яких є чимало досягнень вітчизняної селекції.
Крім підгодівлі і регулярних поливів для захисту від хвороб смородини важливо проводити санітарну обрізку і омолодження кущів у віці 5-6 років. Щороку на рослинах потрібно видаляти слабкі, поламані і загущені пагони.
На початку сезону зазвичай для загальної профілактики грибкових хвороб проводять ранньовесняне обприскування смородини по сплячих бруньках препаратом «Блу Бордо», який містить мідь. Крім того, в період до цвітіння рекомендується застосовувати ефективні фунгіциди для смородини, такі як «Магнікур Стар» та «Магнікур Сенсейшен».

Обробка смородини від шкідників
Як вже йшлося раніше, найбільш небезпечні шкідники – це попелиця на смородині, павутинні і брунькові кліщі, скляниця, галиця й інші комахи. На відміну від випадку з хворобами, сортів смородини, стійких до шкідників, не існує. І тому для захисту рослин доводиться використовувати агротехнічні прийоми і пестициди.
Під час весняного обрізування кущів потрібно звернути увагу на гілки з неприродно роздутими і збільшеними бруньками. Вони свідчать про те, що тут зимують кліщі. Уражені пагони разом із шкідниками обрізають і знищують. Допомагає весняна обрізка і в боротьбі зі скляницею. Цей шкідник виїдає серцевину пагонів, через що гілки зупиняються в розвитку, в’януть і всихають.
Обприскування смородини проти шкідників проводять, починаючи з етапу набрякання бруньок і до початку цвітіння. Рослини обробляють ефективними інсектицидами для смородини «Прованто Профі» та «Прованто Максі», чергуючи використання різних препаратів. У разі сильного ураження доводиться проводити кілька обприскувань через кожні 7-10 днів. Проти кліщів ефективні препарати «Прованто Майт» та «Мікротіол Спеціаль»

Правила використання агрохімікатів для смородини
Засоби захисту рослин застосовують відповідно до інструкції, яка є на препаратах. Обробки слід проводити, дотримуючись загальних вимог до безпеки і надягаючи індивідуальні засоби захисту, витримуючи необхідний термін очікування до збору урожаю. Докладнішу інформацію про агрохімікати для смородини та інших садових рослин шукайте у відповідних розділах нашого сайту.

Насиченй аромат і вітамін С.