Програма захисту груші від хвороб і шкідників
Груша поряд із яблунею – одне з найпопулярніших плодових дерев, яке відноситься до зерняткових культур. За багато років народної, а потім і професійної селекції в Україні набули поширення різні сорти груші, які відрізняються смаковими якостями, термінами дозрівання і стійкістю до основних хвороб. Для отримання якісного врожаю важливо дотримуватися всіх необхідних агротехнічних заходів і виконувати вимоги програми захисту дерев.
Зерняткові дерева – яблуня і груша – схильні до великої кількості небезпек порівняно з іншими плодовими рослинами. Їм загрожує безліч хвороб, найбільш небезпечні з яких – бактеріальний опік, рак, борошниста роса, парша, плодова гниль, біла плямистість (септоріоз) груші та інші. Щодо шкідників груші, то найбільше деревам дошкуляють попелиці, грушевий пильщик, листокрутки, плодожерки, довгоносиків, щитівки тощо. Список небезпек обчислюється десятками і сотнями найменувань збудників хвороб і шкідливих комах.
Вимоги до вирощування груші
Для того щоб здійснити правильне лікування септоріозу груші та інших хвороб, як-от парша або борошниста роса, і налагодити системний захист від небезпечних шкідників культури, важливо дотримуватися комплексу рекомендацій із вирощування дерев.
- Вибір сорту. Під час посадки груші віддають перевагу високоврожайним імунним сортам вітчизняної або європейської селекції. У продажу можна знайти сорти, стійкі до парші, плодової гнилі, раку та плямистостей.
- Правильний догляд. Плодовим насадженням важливо забезпечити повноцінний догляд із регулярною обрізкою крони, підгодівлею і поливом рослин. Для усунення патогенів груші потрібен своєчасний збір і знищення опалого листя і заражених плодів. Проти шкідників застосовують липкі пояси.
- Захист. Для оберігання рослин за допомогою агрохімікатів краще орієнтуватися на профілактичні обробки, а не лікувати хвороби груші вже після їхньої появи в саду. У боротьбі зі шкідниками груші рекомендований аналогічний підхід.
Принципи захисту груші від хвороб і шкідників
Програма захисту груші будується на загальних принципах турботи про зерняткові дерева. Під час догляду за рослинами використовують прийоми ранньовесняного обприскування агрохімікатами, а також обробку дерев у період основної вегетації – до і після цвітіння.
Цикл обприскування дерев розтягнутий у період з березня до серпня, але як першу обробку по закритих бруньках, так і подальші обприскування груші до і після цвітіння виконують, орієнтуючись не на календарні дати, а на фенологічні фази розвитку рослин.
Вся жива природа, разом із плодовими деревами і шкідниками або збудниками хвороб, розвивається синхронно – за умов настання певних кліматичних умов. Їхню появу легко помітити за характерними ознаками, які в різні роки і в різному кліматі проявляються в різний час.
Під час вирощування груші виділяють від 10 до 15 таких фенологічних фаз, і умовно можна виділити серед них наступні:
- 1 – початок розпускання бруньок («зелений конус») – березень;
- 2, 3, 4 – фази до цвітіння («мишачі вушка», розкриття бутонів, «рожевий бутон») – квітень;
- 5, 6 – цвітіння і опадання пелюсток («після цвітіння») – травень;
- 7, 8 – утворення зав’язей, формування плодів – червень;
- 9 – зростання плодів – липень;
- 10 – початок дозрівання плодів – серпень.
У разі використання препаратів для захисту дерев груші від хвороб і шкідників важливо враховувати, що для безпеки бджіл та інших корисних комах обприскування під час цвітіння (фаза 5) не проводять. Крім того, під час обробки рослин у період дозрівання плодів (фаза 10) важливо обов’язково витримувати термін очікування після застосування препарату і до збору врожаю.
Ранньовесняний захист груші від хвороб і шкідників
Обприскування груші фунгіцидами до цвітіння проводять для запобігання розвитку таких хвороб, як рак, бактеріальний опік, парша і борошниста роса. Одночасно проти більшості шкідників груші – попелиць, довгоносиків, щитівок, листокруток, мінуючої молі тощо – застосовують інсектициди.
- Перша обробка проти хвороб проводиться до розпускання бруньок у фазу «зелений конус». Вона потрібна для захисту від раку, парші, септоріозу і бактеріального опіку. Використовують препарат «Блу Бордо», який містить мідь.
- Перше обприскування груші проти шкідників (довгоносиків, квіткоїда та інших) проводять до цвітіння – в фазу «мишачі вушка» і в період розкриття бутонів. Використовують інсектициди «Прованто Профі» та «Прованто Максі».
- Наступні обприскування проти хвороб проводять до цвітіння – в фазу «рожевий бутон». Для захисту від борошнистої роси і парші застосовують фунгіциди «Магнікур Стар» і «Магнікур Сенсейшн».
Захист груші від хвороб і шкідників після цвітіння
Під час і після цвітіння на деревах активізуються нові шкідники і хвороби груші. До вже згаданих загроз додається оленка волохата, павутинні кліщі, плодожерки, плодова гниль тощо.
- Обприскування проти оленки волохатої та інших шкідників (квіткоїда, довгоносиків, пильщиків, плодожерок) проводять відразу після цвітіння – під час опадання пелюсток. Застосовують інсектицид «Прованто Вернал» (препарат безпечний для бджіл і в якості винятку його можна використовувати навіть під час цвітіння).
- Обробку проти кліщів акарицидним препаратом «Прованто Майт» роблять відразу після цвітіння і в фазу зростання зав’язі.
- Обприскування проти плодожерок та інших шкідливих комах виконують під час основної вегетації – в фази росту зав’язей, формування і росту плодів. Використовують препарати «Прованто Вернал» і «Прованто Профі».
- Одночасно не забувають про профілактику хвороб груші.
- Проти парші та борошнистої роси відразу після цвітіння – в період опадання пелюсток і під час росту зав’язей застосовують препарати «Магнікур Стар» і «Магнікур Сенсейшн».
- Останнє обприскування проти плодових гнилей проводять в період зростання і дозрівання плодів – в липні-серпні. У цьому разі теж підходять фунгіциди «Магнікур Стар» і «Магнікур Сенсейшн».
У критичній ситуації обприскування проводять регулярно, через кожні 10-15 днів.
Правила використання пестицидів
Для ефективнішої дії агрохімікатів важливо чергувати препарати. Всі хімічні засоби захисту рослин потрібно використовувати відповідно до вимог безпеки і рекомендацій, які наведені в інструкції щодо застосування конкретного препарату. Докладнішу інформацію про препарати можна отримати в інших розділах цього сайту.