Схема захисту капусти: чим обприскувати капусту для запобігання хвороб і шкідників
Качанна капуста культивується на садових ділянках в трьох формах – це найбільш популярна білоголова, а також савойська капуста, з ніжним смачним листям, і червоноголова, багата на біологічно активні антоциани, які надають рослині характерного червоно-фіолетового відтінку. Принципи вирощування цих культур універсальні, і для отримання якісного врожаю важливо надати рослинам належний догляд і забезпечити повноцінний захист капусти від шкідників і хвороб.
Практично всі різновиди капусти вирощують розсадним способом. Крім згаданих вище широко культивують також пекінську і брюссельську капусту, броколі, кольрабі, цвітну та листову кучеряву капусту Кейл тощо. Лише деякі декоративні й листові види цієї культури вирощують посівом у ґрунт.
Розсадний спосіб дозволяє оптимізувати кількість обробок капусти і використань гербіцидів для капусти проти бур’янів (проти однорічних і багаторічних злакових бур’янів вегетуючі грядки рекомендовано обробляти післясходовим системним гербіцидом «Пантера»).
У разі вирощування розсадою сіянці встигають набратися сил і зміцніти в окремих ємностях, а не в ґрунті. Крім того, зменшити кількість використань препаратів для захисту капусти від хвороб і шкідників вдається через протруювання насіння перед посівом і шляхом замочування розсади перед висадкою в ґрунт.
Принципи вирощування капусти
Сорти і гібриди капусти можуть сильно відрізнятися за термінами дозрівання, і тому хімічний захист капусти від шкідників і хвороб для ранньо-, середньо- і пізньостиглих сортів буде трохи відрізнятися. Відмінним буде для них не тільки час збору врожаю, а й особливості і терміни виконання тих чи інших агротехнічних прийомів.
Наприклад, щоб отримати більш ранній врожай, висаджувати розсаду ранніх сортів капусти має сенс у теплицю, тоді як розсаду пізніх сортів і гібридів в цей же час висаджують у відкритий ґрунт. Тоді обприскування капусти від шкідників і хвороб у випадку з ранніми сортами буде більш щадним, а от пізні гібриди швидше за все будуть потребувати повного набору необхідних засобів захисту капусти від шкідників і хвороб.
Так чи інакше, і ранньо-, і пізньостиглим сортам капусти можуть загрожувати різні небезпеки, як-от хвороби і шкідливі комахи. Найчастіше на городніх грядках з’являються: капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки, трипси, капустяна міль, капустяна муха, капустяна совка і капустяний білан (капустянка). З хвороб капусти найбільш небезпечні – чорна ніжка розсади і несправжня борошниста роса.
Як захистити розсаду капусти від шкідників і хвороб на час подальшої вегетації
Один із найефективніших методів захисту капусти від шкідників і хвороб – це протруювання насіння перед посівом або замочування розсади перед висадкою.
- Протруювання насіння препаратом «Тексіо Велум» актуально під час посіву рослин у ґрунт. У цьому разі вдається забезпечити захист сходів капусти від шкідливих комах – капустяної мухи, хрестоцвітих блішок, стеблового капустяного скритнохоботніка, а також від хвороб – чорної ніжки, фомозу, або сухої гнилі, та інших загроз. Препарат використовують в концентрованому вигляді, без розведення водою – 5 мл препарату на 50 г насіння.
- Замочування розсади капусти теж оберігає рослини від хвороб і шкідників. Цей метод дає захист проти капустянки, дротяників, попелиць, трипсів та капустяної молі на період до 30 днів. Рослини замочують перед висадкою в ґрунт, і перш ніж обробити розсаду капусти від шкідників і хвороб ефективним засобом «Тексіо Велум», слід підростити рослини до фази 5-6 листків. У цьому разі використовують не концентрат, а робочий розчин препарату (50 мл на 5 л води), в який на 6-8 ч занурюють кореневу систему рослин.
Основні хвороби капусти білокачанної
У період розсадного вирощування і в ґрунті рослини найбільш часто страждають від таких хвороб капусти, як чорна ніжка і несправжня борошниста роса.
- Чорна ніжка – це стеблова гниль сіянця, яка найбільш небезпечна в перші дні і тижні вегетації, в період вирощування розсади. Хвороба починається з почорніння рослини на рівні ґрунту. Гниль швидко оперізує стебло, і сіянець слабшає і вмирає. Для захисту розсади капусти від чорної ніжки ми рекомендуємо фунгіцид системної дії «Магнікур Енерджі». Крім того, для профілактики важливо не допускати тривалого переохолодження посівів і уникати поливу рослин холодною водою.
- Несправжня борошниста роса – грибкове захворювання, яке проявляється як на молодих сіянцях у розсадний період, так і під час основної вегетації на дорослих рослинах. Хвороба проявляється у вигляді жовтих плям на верхньому боці листя капусти і у вигляді сірого нальоту зі зворотного боку. У разі появи ознак несправжньої борошнистої роси рослини в ґрунті обробляють фунгіцидом «Магнікур Фіно». Також проти неї можна використовувати вже згаданий препарат «Магнікур Енерджі».
Інсектициди для капусти: обробка капусти від попелиці та інших шкідників
Крім захисту рослин від хвороб важливо також передбачити комплекс профілактичних обробок проти шкідників капусти білокачанної ефективними інсектицидами. Якщо враховувати, що коренева система розсади була оброблена перед висадкою проти попелиці на капусті, капустянки, дротяників і капустяної молі розчином препарату «Тексіо Велум», то в перші тижні зростання сіянцям можуть загрожувати тільки ґрунтові шкідники, проти яких ефективний препарат «Белем».
Надалі, коли дія «Тексіо Велум» припиниться, основна обробка капусти від шкідників проводиться проти попелиці, хрестоцвітих блішок, капустяних совок, капустяної молі і капустянки.
Для захисту капусти від шкідників найбільш ефективний системний інсектицид контактно-кишкової дії «Прованто Отек». Крім того, проти попелиці та інших шкідників капусти можна використовувати ряд альтернативних інсектицидів, передусім «Прованто Вернал», а також «Прованто Максі».
Правила використання пестицидів
Всі агрохімікати слід використовувати відповідно до інструкції, дотримуючись запобіжних заходів. Детальнішу інформацію про використання засобів захисту рослин можна отримати в інших розділах цього сайту, присвячених конкретним препаратам.