Ґрунтові шкідники, як-от дротяники (личинки жуків коваликів), личинки хрущів, підгризаючі совки, цибулеві мухи, ведмедки (капустянки) та інші, завдають чималої шкоди врожаю овочів. Вони живуть у ґрунті і підгризають підземну частину рослин. Пошкоджені личинками сіянці і саджанці швидко в’януть і гинуть. У зв’язку з цим у садівників виникає резонне питання, як боротися з личинками хрущів і який ґрунтовий інсектицид використовувати для захисту картоплі, буряків або кукурудзи.
Під час вибору інсектицидів для захисту томатів, перцю, капусти та інших городніх рослин потрібно розуміти, що цим культурам часто завдають шкоди не самі жуки – хрущі, ковалики або цибулеві мухи, а їхні личинки.
Чим небезпечні личинки хрущів та інші ґрунтові шкідники
Личинки хрущів можуть стати справжнім лихом на городі, бо протягом 3-4 років вони живуть у ґрунті завдяки корінням овочів. Лише після цього часу вони перетворюються на лялечок, а потім стають дорослими особинами – імаго.
Дорослі хрущі зазвичай з’являються наприкінці весни, за що їх називають травневими. Харчуються вони листям дерев і чагарників. Імаго хрущів не є небезпечними для овочів, але можуть завдати шкоди яблуням, сливам, черешням, трояндам та іншим садовим рослинам. Раз на кілька років навіть трапляється масовий виліт хрущів, коли сади просто кишать цими жуками.
Для того, щоб уберегти городні грядки, доводиться боротися з личинками хрущів, поки вони ще знаходяться у ґрунті. Адже достатньо і кількох їх на квадратний метр, щоб створити серйозну загрозу городнім посадкам.
Для захисту овочів ми рекомендуємо застосовувати контактний інсектицид «Белем». На відміну від багатьох інших засобів його вносять одночасно з посадкою або посівом рослин, а не в період вегетації овочів. Інсектицид «Белем» використовують при посадці бульб картоплі, висадки розсади або посіву кукурудзи, соняшника та інших основних овочевих рослин. Також ефективний «Белем» у ролі ґрунтового інсектициду для газону (пестицид застосовують під час закладки рулонних газонів).
Як використовувати інсектицид «Белем» при посадці та посіву рослин
Даний інсектицид виготовлений на основі гранул циперметрину. Ця речовина викликає отруєння і швидко знищує шкідливих комах – дротяників, личинок хрущів, ведмедок (капустянок) тощо, але малотоксична для людей. «Белем» виробляють у Франції, він зареєстрований і використовується в країнах Євросоюзу як інсектицид для картоплі, томатів, баклажанів, капусти, перцю, цибулі, часнику та інших культур, включаючи декоративні злаки (газон).
- Принцип дії інсектициду «Белем» – контактно-кишковий. На відміну від системних, цей препарат не потрапляє в судинну систему рослин, а утворює в ґрунті своєрідний захисний бар’єр навколо насіння або коріння молодих культур. Завдяки тому що циперметрин не розчиняється у воді, захисна дія цього інсектициду зберігається протягом 1,5-2 місяців.
- Правила внесення інсектициду «Белем». Незалежно від культури, на якій застосовують пестицид, використання агрохімікату універсально. Препарат у вигляді гранул вносять у лунку або борозну в процесі посадки або посіву рослин.
- Застосовують такий алгоритм дій: спочатку готують ґрунт до посадки, формуючи посадкові лунки або борозни (1). Потім висівають насіння або висаджують бульби картоплі чи розсаду (2). Наступний етап – внесення гранул інсектициду (3) і наприкінці засипають ґрунт і закривають посадкову лунку або борозни (4). В результаті речовина створить захисний бар’єр навколо рослин прямо в ґрунті. Отже, для досягнення певного результату важливо витримувати правильну глибину посадки/посіву рослин і постаратися розташувати гранули в ґрунті найбільш вдало. Саме такий підхід допоможе створити найбільш ефективний захист навколо насіння, бульб та коренів рослин.
- Терміни використання інсектициду «Белем». Препарат застосовують у найактивніші місяці садового сезону – з березня по травень, хоча можна і влітку – в червні і липні. Для зручності, щоб почуватися впевнено у розпал сезонних робіт, ми рекомендуємо купити «Белем» завчасно, наприклад зимою.
Норми внесення інсектициду «Белем» на садових ділянках
Даний інсектицид застосовують на таких культурах: картопля, томати, баклажани, перець, капуста, гарбузові рослини і кавун, а також буряк, кукурудза, соняшник, цибуля, часник, пастернак, декоративні злаки (газон) тощо.
- Інсектицид для картоплі та розсадних овочів. «Белем» вносять у посадкову лунку в кількості 0,3-0,5 г. Щоб розрахувати препарат правильно, слід знати, що 1 ч. л. мікрогранул містить близько 8 г інсектициду.
- Інсектицид для газону і посівних овочів. У процесі посіву насіння в ґрунт препарат вносять в борозни, виходячи зі співвідношення 120 г на 100 м2.
Безпечне застосування ґрунтових інсектицидів
Інсектицид «Белем» рекомендований для самостійного застосування, щодо спільного використання з іншими препаратами, тут потрібні додаткові дослідження. Щоб запобігти виникненню резистентності у ґрунтових комах, рекомендується чергувати препарат «Белем» із іншими агрохімікатами. Інсектицид вносять у ґрунт тільки за відсутності вітру, повітряне розпорошення не допускається. Під час використання препарату на садових ділянках слід дотримуватись усіх загальних вимог, які висуваються до агрохімікатів.