Захист малини від хвороб і шкідників: чим обробити малину весною

Головна проблема вирощування малини в тому, що ми отримуємо смачні ягоди з тієї ж ділянки протягом декількох років. Щоб зменшити кількість зимуючих в ґрунті і на стеблах хвороб і шкідників малини, рекомендується всі пагони, які дали врожай, обрізати під корінь і знищувати. Це істотно знижує кількість патогенів, але здебільшого все одно рекомендується обробка малини агрохімікатами навесні.

На садових ділянках поширені два різновиди малини – звичайна і ремонтантна. Обидві рослини мають дворічний цикл розвитку, проте ремонтантна малина, на відміну від звичайної, дає можливість отримати два врожаї.

  • Звичайна малина. Вегетаційний цикл цих сортів дозволяє збирати врожай влітку з торішніх стебел. Наприкінці року їх обрізають під корінь, і на зиму в такому малиннику залишають молоді пагони, які ще не плодоносили.
  • Ремонтантна малина плодоносить і на молодих пагонах (наприкінці літа), і на торішніх стеблах (у середині літа). Але другий урожай поступається за якістю першому. Тому ці сорти часто вирощують як однорічні рослини, отримуючи пізній урожай, а восени обрізають всі пагони під корінь.

Щодо особливостей догляду за цими двома різновидами культури, то слід враховувати, що шкідники та хвороби однаково загрожують як ремонтантній малині, так і звичайним сортам. Адже патогени і шкідливі комахи все одно зимують у ґрунті. Тому, щоб уберегти насадження малини від хвороб і шкідників, необхідно дотримуватися правил догляду за рослиною, а також вчасно використовувати агрохімікати.

Санітарна обрізка малини
Багато хвороб і шкідників малини розвиваються через загущення і виродження посадок. Недоглянутий малинник погано провітрюється, пагони гнітять один одного, а у заростях створюються умови для появи грибкових хвороб – сірої гнилі, борошнистої роси та інших.
Щоб запобігти розвитку захворювань малини, важливо регулювати густоту насаджень, видаляючи слабкі, поламані та хворі частини рослин. Малину зазвичай вирощують смугами завширшки 20-50 см, і обрізку пагонів виконують так, щоб в ряді залишилося не більше 15-20 молодих здорових пагонів на 1 м.

Фунгіциди для малини: які хвороби загрожують рослинам?
Як вже йшлося раніше, найбільш часто культура страждає від грибкових хвороб. На садових ділянках може поширюватись сіра гниль малини, антракноз, борошниста роса і дидимелла (пурпурова плямистість) тощо.
Передумовами для розвитку хвороб малини є слабка агротехніка, ущільнені посадки, підвищена вологість, осередки інфекцій у саду та інші фактори. Для того щоб запобігти появі сірої гнилі малини, антракнозу та інших хвороб, слід:

  • з осені знищувати або виносити за межі дільниці все обрізані пагони, що вже відплодоносили;
  • проводити регулярні підгодівлі, поливи і проріджування насаджень;
  • захищати рослини за допомогою фунгіцидів для малини.

Ранньою весною на початку вегетації малинник разом з іншим садом рекомендується обприскувати препаратом «Блу Бордо», який містить мідь. Крім того, проти грибкових хвороб малини – антракнозу, сірої гнилі та інших до початку цвітіння рослин застосовують спеціальний фунгіцид«Магнікур Сенсейшен».
Це препарат комбінованої системно-контактної дії, який пригнічує розвиток хвороб малини як на поверхні листа (контактна дія), так і всередині рослини (проникаюча дія).

Обробка малини від шкідників: інсектициди для малини
Окрім хвороб культурі нерідко дошкуляють шкідники – малинові жуки, попелиці, павутинні кліщі, малиново-суничні довгоносики, малинові мухи, стеблові галиці та інші. Для захисту від них варто виконувати наступні рекомендації.

  • Для боротьби з зимуючими комахами рекомендоване перекопування верхнього шару ґрунту ранньою весною і ретельне знищення бур’янів навколо рослин.
  • Личинки стеблових галиць можна видалити до появи шкідника. Їх легко помітити завдяки характерному потовщенню і здуттю на пагонах. Такі стебла зрізають і спалюють.

Найбільш небезпечні шкідники малини – малинові жуки і довгоносики, вони відкладають яйця в бутони квітів. І деякі дачники регулярно обтрушують квітучі пагони, щоб потім знищити комах.
Для профілактики насадження малини проти шкідників до цвітіння рекомендовано обробляти малотоксичним інсектицидом системно-контактної дії «Прованто Максі». Цей препарат нерідко використовують у вигляді активної речовини в баковій суміші разом із фунгіцидом для малини «Магнікур Сенсейшен».

Засоби безпеки під час обробки садової ділянки агрохімікатами
Всі препарати для захисту малини від хвороб та шкідників слід використовувати, дотримуючись загальних правил безпеки, вказаних у інструкції. Обприскування рослин хімічними препаратами під час і після цвітіння не виконують, також слід витримувати необхідний термін для того, щоб врожай ягід не загрожував здоров’ю людини.
Під час роботи з агрохімікатами важливо надягати індивідуальні засоби захисту – закритий одяг і взуття, рукавички, а також респіратор і окуляри. Детальнішу інформацію про використання інсектицидів і фунгіцидів для малини можна отримати на інших веб-сторінках у відповідних розділах нашого сайту.