Захист огірків від хвороб і шкідників: чим обприскувати огірки на грядках
У продажу зараз можна зустріти безліч найрізноманітніших сортів і гібридів огірків, які відрізняються смаком плодів, термінами дозрівання й іншими характеристиками. Серед них є як бджолозапильні сорти для відкритого ґрунту, так і партенокарпічні, які не вимагають запилення комахами і підходять для вирощування і в відкритому полі, і в теплицях. І все ж для отримання достатньої кількості врожаю захист огірків від хвороб і шкідників актуальний у будь-якому разі.
Огірки дуже часто вирощують за допомогою розсади, висіваючи цю теплолюбну рослину спочатку в розсадні ємності, а потім висаджуючи на постійне місце в фазі 5-6 листів. Але можливий і цілком поширений також метод прямого посіву на ділянку, в умовах як закритого, так і відкритого ґрунту.
Особливості вирощування огірків
На ступінь ураження шкідниками та хворобами огірків впливає ціла низка факторів, тому для того, щоб гарантовано отримати здорові рослини на грядках, краще використовувати різні прийоми.
- Вибір для посадки стійких до захворювань сортів. Зменшити кількість використань засобів захисту огірків дозволяють досягнення селекції. У продажу сьогодні можна знайти чимало сортів і гібридів, стійких до пероноспорозу огірків, борошнистої роси, кореневої гнилі, парші та інших хвороб огірків, включаючи віруси тютюнової та огіркової мозаїки тощо.
- Вирощування огірків на шпалері. Потрібно розуміти, що багато шкідників та хвороб огірків як у теплиці, так і у відкритому ґрунті розвиваються в умовах недостатнього провітрювання рослин на рівні ґрунту. І самі огірки, і їхні хвороби люблять вологе середовище. Для того щоб зменшити негативний вплив вологи, можна спробувати виростити огірки на шпалері. Якщо стебла обкрутити навколо товстого вертикального шпагату або спеціальної шпалерної сітки, то будь-який догляд, включаючи обробку огірків агрохімікатами і збір врожаю, стане набагато простішим.
- Агротехнічні прийоми. Під час догляду за рослинами важливо не забувати про регулярні агротехнічні заходи – поливи, захист від бур’янів (грядки можна обробити гербіцидом для огірків) і внесення добрив. Щоб спростити догляд за рослинами, слід пам’ятати про сівозміну і підживлення рослин органікою. Для вирощування цієї культури не вибирають ділянки, де протягом 4-5 років до цього росли гарбузові.
- Використання засобів захисту огірків. Для отримання якісного врожаю огірків знадобиться профілактичне та лікувальне застосування агрохімікатів.
Навесні ділянку під огірки має сенс удобрити свіжим гноєм або іншою органікою (ця культура, на диво, добре реагує на внесення неперепрілих органічних добрив). На етапі підготовки ґрунту також проводять обприскування поля гербіцидом для огірків за потреби.
Фунгіциди для огірків: обробка огірків від хвороб
Найбільш поширені хвороби цієї культури – пероноспороз, або несправжня борошниста роса, і коренева гниль.
- Коренева гниль нерідко зустрічається ще на етапі вирощування розсади. Крім того, це дуже поширена хвороба огірків у теплиці. Поява кореневих гнилей дуже часто призводить до загибелі рослин. Перші симптоми можна помітити ще в розсадних ємностях або відразу після висадки сіянців на ділянку. Уражені рослини починають в’янути, корінь і стебло на рівні ґрунту буріє, усихає, морщиться і стає трухлявим, листя на огірках жовтіють, плоди зупиняються в розвитку і не визрівають. Для профілактики і боротьби з кореневими гнилями використовують фунгіцид для огірків «Магнікур Енерджі». Цей препарат можна застосовувати методом поливу у відкритому і закритому ґрунті як на етапі вирощування розсади (перший полив проводять відразу після посіву, а другий – через 7-10 днів), так і в фазу основної вегетації. Крім фунгіцидних характеристик даний засіб ефективний ще і як стимулятор росту.
- Пероноспороз, або несправжня борошниста роса – це грибкова хвороба огірків, яка розвивається в умовах підвищеної вологості і помірних температур. Її ознаки проявляються у в’яненні та пожовтінні листя, а також в утворенні на листових пластинках коричневих плям. Для профілактики цієї хвороби огірків в період основної вегетації, починаючи з фази 5-6 листків, застосовують обприскування рослин препаратами «Магнікур Буст», «Магнікур Фіно» і «Магнікур Енерджі». Обробку проводять навіть до появи перших ознак хвороби, а потім для підвищення ефективності чергують різні фунгіциди.
Крім згаданих хвороб, питання чим обробити огірки нерідко виникає у разі появи на рослинах справжньої борошнистої роси, захист від якої рекомендовано проводити фунгіцидом з акарицидною дією «Мікротіол Спеціаль».
Інсектициди для огірків: чим обробити огірки від попелиці та інших шкідників
Даній культурі загрожують не тільки хвороби, а і багато різних шкідників. Крім уже згаданих павутинних кліщів, на огірках зустрічається попелиця, білокрилка, паросткова муха, трипси, совки та інші небезпечні для рослин комахи.
- Проти павутинних кліщів у фазу основної вегетації використовують препарат «Мікротіол Спеціаль», який зареєстрований в Європейському Союзі як засіб для органічного садівництва. Також ефективний акарицид контактно-системної дії «Прованто Майт».
- Проти попелиці, совок та інших шкідників рекомендовані інсектициди для огірків – «Прованто Профі» та «Прованто Максі». Ними рослини обробляють протягом всієї вегетації, починаючи з фази 5-6 листків та витримуючи необхідний термін очікування до збору врожаю.
Правила використання засобів захисту огірків
Всі агрохімікати застосовують відповідно до інструкції, яка є на упаковці кожного конкретного препарату.
З огляду на скоростиглість огірків, важливо ретельно дотримуватися рекомендованих термінів обробки рослин. Всі хімічні препарати застосовують, згідно із загальними вимогами безпеки до роботи з пестицидами, також не слід забувати про індивідуальні засоби захисту – важливо обов’язково надягати окуляри, респіратори, рукавички, спецодяг і закрите взуття. Здебільшого профілактичні застосування пестицидів ефективніші, ніж лікування хвороб і боротьба зі шкідниками, коли вони вже з’явилися.
Детальнішу інформацію про правила використання інсектицидів і фунгіцидів для огірків можна отримати в інших розділах цього сайту, де наведені конкретні активні речовини.