Захист персика від шкідників і хвороб: чим обприскувати персик під час вегетації

Завдяки досягненням у селекції і регулярному правильному догляду, великий урожай смачних персиків можна отримати не тільки в південних регіонах України, але навіть у центрі, на півночі і в інших частинах країни, де це дерево не було традиційною культурою. І все ж успіх у вирощуванні визначається комплексом факторів, і чимало – захистом від шкідників і хвороб персика. Дізнайтеся, чим і як обробляти дерева проти курчавості листя й інших можливих загроз.

Для того щоб подолати основні захворювання персика і захистити культуру від шкідників, практикують цілісну систему агротехнічних заходів і догляду. Вони складаються із своєчасного поливу, підживлення й обрізки рослин, а також з обприскування персика агрохімікатами.
На жаль, повністю позбутися хвороб персика і отримати щедрий урожай смачних плодів без хоча б мінімального використання пестицидів майже неможливо. Тому для захисту рекомендовано застосовувати універсальну схему обробки дерев фунгіцидами та інсектицидами.

Шкідники і хвороби персикових дерев
Найбільшу загрозу деревам несуть хвороби – так звана «кучерявість» листя персика, а також борошниста роса і моніліоз, які небезпечні всім кісточковим культурам. Для боротьби з ними розроблений цілий комплекс фунгіцидів для персика і інших рослин. Ці препарати потрібно використовувати на різних фазах сезонної вегетації дерева.

  • Курчавість персика проявляється рано навесні, коли молоді листя характерним чином деформуються. Вони грубіють, скручуються, змінюють забарвлення, ламаються і відмирають. Пізніше відростають нові листя, але курчавість – це хвороба всього дерева персика, яка проявляється і на плодах. Уражені патогеном, вони зморщуються і засихають.
  • Моніліоз – ще одна хвороба персика, яка поширена на всіх кісточкових деревах. Вона проявляється у вигляді моніліального опіку рано навесні й у вигляді плодової гнилі під час дозрівання врожаю. Ознаки ураження можна помітити по характерному в’яненню й побурінню молодих суцвіть і листя, а потім і свіжих весняних пагонів дерева.
  • Борошниста роса – третя небезпечна хвороба листя, плодів і пагонів персика, яка розвивається в спекотну погоду після рясних опадів. Спочатку вона виглядає як білий наліт на нижній частині листової пластинки. Потім пагони, уражені борошнистою росою, деформуються і відстають у розвитку, листочки з часом опадають.

З шкідників персикам загрожують деякі комахи, як-от східна і сливова плодожерки, персикова попелиця та інші. Захист від них і від основних хвороб, включаючи курчавість персика, проводять за загальною схемою обприскування, за аналогією із захистом інших кісточкових культур.

Програма захисту і лікування від хвороб і шкідників персика
Обробку персиків навесні проводять не відповідно до календарних дат, а прив’язуючись до так званих фенофаз – етапів сезонного зростання і розвитку дерева. Для простоти виділяють 6 основних фаз: 1 – набрякання плодових бруньок, 2 – малиновий бутон, 3 – цвітіння дерева, 4 – утворення зав’язей, 5 – скидання сухих пелюсток, 6 – зростання і дозрівання плодів. Обприскування і боротьбу зі шкідниками і хворобами персика проводять рано навесні і після цвітіння. Під час цвітіння і в період дозрівання врожаю дерево краще не обробляти.

  • Перша весняна обробка персика проти хвороб. Боротьбу проти курчавості та інших хвороб персика починають рано навесні на етапі набрякання плодових бруньок. Річ у тому, що збудник «кучерявості» персика та інших захворювань зимує прямо на уражених пагонах, в сплячих бруньках і в тріщинах кори. Патогени пробуджуються одночасно з рослиною і відразу ж проростають у бруньки, які тільки розпускаються. На цьому етапі виконують профілактичну обробку дерев проти основних хвороб контактним фунгіцидом «Блу Бордо».
  • Друге і наступні обприскування персика проти хвороб проводять для профілактики конкретних загроз. Роблять це протягом усієї подальшої вегетації, коли дозволена обробка пестицидами, починаючи з фази малинового бутона. Наприклад, профілактика і лікування «кучерявості» персика і моніліоза (плодової гнилі) передбачає обробку дерева препаратом «Магнікур Сенсейшен». Крім того, після цвітіння плодової культури цей засіб використовують і проти борошнистої роси.
  • Для більшої ефективності фунгіциди рекомендується чергувати, і, якщо вас цікавить, чим ще можна обробляти персик, наприклад, проти моніліозу (плодової гнилі), краще взяти системний фунгіцид «Магнікур Гард».
  • Друге і наступні обприскування проти шкідників. Лікування від «кучерявості» листків персика не передбачає захист дерева від попелиці, плодожерок та інших небезпечних комах. Чим же обробляти персик під час вегетації – до і після цвітіння – проти плодожерок, попелиці і довгоносиків? В цьому разі, починаючи з фази малинового бутона, рекомендується використовувати інсектициди «Прованто Профі»«Прованто Вернал» і «Прованто Максі».

Докладнішу інформацію про застосування фунгіцидів і інсектицидів, а також про вирощування персика і його хвороби можна отримати в інших розділах нашого сайту.

Безпечне використання агрохімікатів
Дерева обприскують робочими розчинами в ранкові або вечірні години, в тиху безвітряну погоду. Якщо за прогнозом буде похмуро і не буде дощу, обробляти можна протягом всього дня. Робочий розчин зберігають не більше 2-3 годин, тому препарат розводять у воді прямо перед застосуванням.
Обприскувати агрохімікатами слід у засобах індивідуального захисту – у спеціальному одязі та взутті, гумових рукавичках, окулярах і респіраторі. Використовувати конкретні агрохімікати необхідно відповідно до рекомендацій, які наведені в інструкції до препарату.
Крім обробки рослин пестицидами важливо не забувати про профілактичні заходи для запобігання хвороб і шкідників персика. Це осіннє прибирання листя та плодів і весняна обрізка дерев. Важливий цілісний і системний підхід, тому, наприклад, обробку дерев краще проводити профілактично – до появи перших ознак хвороби.