Регулярність поливу залежить від кількох факторів. Поширеною помилкою садівників є занадто частий полив. У цьому випадку у рослини не розвивається коріння щоб шукати воду яка їй потрібна, і вона стає залежною від поливу.

Для ефективного поливу необхідно враховувати кілька факторів:

Механічний склад грунту

Залежно від механічного складу ґрунту та від того, ущільнений він чи ні, він матиме більшу чи меншу здатність зберігати та утримувати воду.

  • Якщо він піщаний, поливайте часто і потроху (оскільки цей тип ґрунту не може зберігати багато води.
  • Якщо він глинистий ви можете дозволити поливати рідше. Ідеально мати суглинистий  ґрунт із грудкуватою структурою, як кавова гуща. Для цього необхідно регулярно вносити в нього компост і час від часу поверхнево рихлити сапкою: «одне розпушування рівноцінно двом поливам», але ще простіше і набагато менше зусиль: мульчування — це нульовий полив протягом усього року!

Погода і дощ

Встановіть опадомір у вільному місці вашого саду. Опадомір – це інструмент, який вимагає невеликих інвестицій і дуже корисний.

1 мм дощу відповідає 1 літру води на м², ви часто будете здивовані, читаючи свій опадомір: сильна злива, яка триває кілька хвилин, часто приносить менше води, ніж легкий дощ, який триває кілька годин.

Ще одна перевага опадоміра: знати, чи потрібно повторювати обробку засобами захисту рослин. Якщо ви заміряли 20 мм опадів протягом наступних днів після обробки контактним препаратом, таким як бордоська рідина, то необхідно повторити обробку, оскільки все було змито.

Крім того, віддавайте перевагу дощовій воді, а не водопровідній. Вона менш холодна, не хлорована і більш економічна! Для цього можна використовувати саморобний водозбірник. 

Стан рослини у вашому саду

Залежно від експозиції, рослини не потребують однакової кількості води. В залежності від того чи ваша рослина звернена на південь чи північ, відкрита для вітру чи захищена? 

Від потреби рослини

Деякі види рослин люблять вологу, інші сухість!

Наприклад, такі овочі, як часник, цибуля, цибуля-шалот, спаржа і навіть артишоки потребують мало поливу, тоді як гарбузи, салати, помідори та капуста потребують багато. 

Способи поливу

Віддавайте перевагу поливу за допомогою старої доброї лійки, крапельних систем, розташованих біля основи рослин, або для великих площ підземної системи зрошення. Полив струменем або дощуванням витрачає більше води та сприяє появі хвороб, особливо на томатах, картоплі та квасолі.

В залежності від сезону

Подумайте про регулярний полив у теплі місяці. Навесні і восени поливають рано вранці, а влітку чекають до вечора. І ніколи не поливайте під прямими сонячними променями, щоб уникнути опіків рослин.

Коли ми поливаємо  ґрунт без мульчі, близько 50% вологи повертається в атмосферу! Мульчування обмежує випаровування води і, отже менше потрібно поливати.

Порада: мульчування

Коли земля оголена (ситуація, якої не існує в природі), втрати води на випаровування дуже значні (в 3 рази більше, ніж на лісовій підстилці). До цих втрат додаються втрати через транспірацію рослин, коріння яких сильно нагріваються влітку. Мульчування ж захищає від втрати води.

Під час сильного дощу мульча поводиться як губка і не дає воді змити землю, не проникаючи в неї, зберігає ґрунт свіжим і пухким влітку.

Мульчування саду дозволить навесні і влітку відпочити за будь-якої погоди: якщо піде дощ, бур’яни не заполонять ваш город і клумби. Навпаки, якби була посуха, рослини не постраждали б, оскільки випаровування було б значно обмеженим.