Як знищити тлю: препарати від попелиці на овочах, деревах і кущах
Тля, а якщо говорити науковою мовою – попелиці, – це величезна категорія невеликих комах білястого, зеленого, червоного або чорного кольору, які засновують численні колонії на овочах, ягідних чагарниках і плодових деревах. Харчуючись соком рослин, тля пригнічує культуру і висмоктує життєві сили з листя, квітів і молодих пагонів. Уражені частини рослин бліднуть, скручуються і в’януть, а рослина втрачає здоровий вигляд. І тому з необхідністю знищення тлі рано чи пізно стикаються майже всі фермери, садівники і городники.
Навряд чи комусь потрібно пояснювати, що таке тля, адже цей невеликий шкідник знайомий кожному. Проте далеко не кожен знає, що тлі – це сотні і навіть тисячі видів комах, які об’єднуються в цілу надродину. У кожному виді існує дві форми комах – тля з крилами і безкрила тля, які відповідають за розмноження і поширення колоній.
Садівники і городники часто впізнають шкідника, орієнтуючись на його колір, і намагаються знайти в продажу, скажімо, інсектицид від попелиці чорної або червоної. Однак як такої чорної тлі, яку можна зустріти на вишні або черешні, зеленої попелиці, яка загрожує яблуням і грушам, або червоної попелиці, яка зустрічається на смородині та аґрусі, не існує.
Кожен вид тлі має власне латинське і кириличне найменування, відповідно до наукової класифікації. Тому під час вибору засобу від попелиці на кущах, деревах чи трав’янистих рослинах застосовують пестициди, скажімо, від тлі вишневої, сливової, персикової або баштанної.
Чим небезпечні різні види попелиці
Деякі городники вважають, що зелена, червона або чорна тля – не дуже небезпечна комаха, тому намагаються не звертати увагу на колонії тлі на яблуні, смородині або черешні. Інші ж не можуть не помічати, скажімо, тлю на кукурудзі, соняшнику або огірках, проте використовують проти цього шкідника тільки різні народні методи, ефективність яких сумнівна. Замість інсектицидів від тлі вони експериментують із поливами рослин струменем води, обприскуванням їх всілякими настоями або відварами, а ще – нашатирним спиртом або газованою водою.
Також іноді садівники намагаються позбутися від шкідника розмножуванням природного ворога тлі – сонечок.
Потрібно сказати, що тля, дійсно, рідко призводить до загибелі цілої рослини. Проте цей шкідник знижує імунітет городніх та садових культур, погіршує врожайність і може сприяти поширенню інших загроз. Тому для захисту від попелиці рекомендовано використання інсектицидів.
Наведемо конкретні приклади, чим саме небезпечний шкідник:
- тля на трояндах провокує появу грибкових хвороб;
- картопляна попелиця переносить вірусні хвороби картоплі;
- капустяна тля теж поширює вірусні хвороби, а також заселяє листя рослин і суттєво псує врожай.
Якщо не вживати ніяких заходів для захисту від шкідника, тля дуже сильно розмножується. Наприклад:
- баштанна попелиця, яка загрожує всім гарбузовим культурам, а також баклажанам і перцю, протягом вегетаційного періоду дає 12-15 поколінь комах. Особливо сильно вона поширюється в другу половину літа, в помірно вологу теплу погоду, коли рослини знаходяться на піку плодоношення;
- персикова попелиця за сезон може давати від 4 до 19 поколінь шкідника. Дорослі особини і личинки висмоктують хоботком сік, і молоді пагони дерев знебарвлюються і деформуються. В результаті під час дозрівання персики втрачають смак і не досягають необхідних розмірів.
Описати всі загрозливі садовим і городнім культурам види тлі непросто, а ще складніше – впізнати найменування конкретного шкідника на садовій ділянці. Проте під час пошуку отрути від тлі на деревах або хімічного засобу від тлі на чагарниках має сенс орієнтуватися не на видову приналежність комахи, а на найменування культури і конкретні інсектициди, які рекомендовані для цієї культури.
Що використовувати від попелиці: 6 популярних інсектицидів
Ми рекомендуємо застосовувати проти попелиці цілу низку сучасних агрохімікатів системної і контактної дії. Для того щоб у шкідника не виробилася резистентність, пестициди краще чергувати.
- «Прованто Вернал» – системний інсектицид контактно-кишкової дії, який безпечний для бджіл та може застосовуватися навіть у період цвітіння рослин. Препарат ефективний проти попелиці на основних овочевих культурах (капусті, картоплі, томатах) і плодових (на яблуні, персику, вишні, черешні).
- «Прованто Дуплет» поєднує безпосередню контактну дію, яка досягається обприскуванням, і системну кишкову дію на шкідників через потрапляння препарату у сік рослин. Агрохімікат рекомендований для застосування проти попелиці на овочах – картоплі, капусті, томатах, цукрових буряках, горосі.
- «Прованто Максі» – малотоксичний інсектицид системної та контактної дії, який можна застосовувати навіть в умовах закритого ґрунту. Препарат ефективний у теплицях проти попелиці на огірках та помідорах, а також на основних плодових культурах (яблуні, сливі, персику) і овочах (на томатах, баклажанах, картоплі) у відкритому ґрунті. Цей засіб можна вносити методом крапельного зрошення і поливу.
- «Прованто Отек» – системно-контактний інсектицид проти попелиці на томатах і капусті. Після його нанесення на оброблених рослинах утворюється масляна плівка, яка сприяє знищенню шкідників.
- «Прованто Профі» – ще один контактно-кишковий інсектицид проти попелиці на томатах і капусті. Як і інші згадані препарати, він ефективно діє не тільки на тлю, а й на багатьох інших шкідливих комах.
- «Тексіо Велум» рекомендовано використовувати для попередньої обробки посадкового матеріалу, зокрема бульб картоплі і деревних саджанців проти колорадського жука та інших шкідників. Пересуваючись по судинній системі рослин, інсектицид потрапляє в листя і молоді пагони і оберігає культури в тому числі від колоній тлі. Важливе значення препарату в тому, що рідина рухається по паросткам тільки вгору, і не потрапляє в молоді бульби картоплі.
Правила використання інсектицидів від тлі
Всі засоби захисту рослин слід застосовувати відповідно до загальних вимог безпеки і рекомендацій, які наведені в інструкції до препарату. Необхідно обов’язково надягати спеціальні засоби індивідуального захисту і витримувати рекомендований термін очікування до збору врожаю, після того як рослини були оброблені агрохімією.