Проблема захисту яблуні від шкідників та хвороб є доволі складною, оскільки сама стратегія боротьби з ними залежить від конкретних умов, які складаються  в кожному окремому регіоні. До того ж перелік шкідливих організмів і фенологія їх розвитку вимагають значно більшої кількості хімічних обробок яблуневого саду, ніж багатьох інших сільськогосподарських культур.

Захист у весняний період до цвітіння

Перші весняні обробки в саду починаються  з обприскування по голому стовбуру до розпукування бруньок або у фазу „зеленого конусу”. В цей час доцільно обробити сад недорогими препаратами контактної дії, що мітять мідь. Обробки препаратами на основі міді це перш за усе проти зимуючих джерел поширення хвороби. Це обробка проти бактеріального опіку, раку та парші.

Ми радимо для першого обприскування використовувати препарат Блу Бордо з нормою 50г на 4-4,5 літрів води. Блу Бордо це натуральний препарат відомої компанії UPL (Франція) зареєстрований для органічного землеробства. На відміну від багатьох інших препаратів на основі міді від легко розчинюється у воді та не залишає блакитних плям на листках після обробки.
 
Наступний етап – фаза початку відокремлення бутонів. В цей час починається активне живлення  імаго (дорослої комахи) сірого брунькового довгоносика і яблуневого квіткоїда. Для боротьби з ними можна рекомендувати препарат Прованто Профі – 0,5 – 1 г на 10л води на 1сотку. Прованто Профі більш відомий для споживача як Децис Профі. Прованто Профі це нова назва препарату починаючи з сезону 2019 року. 

Фактична норма залежить від розміру крони дерев і відповідно, витрати робочої рідини. Ефективний в цей період і  Прованто Максі – 1г на 10-14 літрів води на 1 сотку. Прованто Максі  це нова назва відомого Конфідора Максі.

Наступну обробку необхідно зробити  у фазу „рожевого бутону”. Це час для обробки найбільш досконалими на сьогодні фунгіцидами класу стробілуринів, до якого належить препарат Магнікур Стар (Флінт Стар з сезону 2019) та Магнікур Сенсейшен (Луна Сенсейшен). Ці препарати блокують функцію дихання. Вони ефективні проти багатьох патогенів, в тому числі – проти парші та борошнистої роси яблуні.

Магнікур Стар використовують  в дозі 5мл на 10л води, а Магнікур Сенсейшен 3 -3,5мл на 10л води. Саме ці два препарати є тим базисом, на якому побудована стратегія захисту яблуні. Від інших препаратів свого хімічного класу вони відрізняється високою трансламінарною активністю, тобто при потраплянні на верхню сторону листя частина препарату здатна поміж клітинами проникати до нижньої сторони і захищати її також. Ми радимо череду вати використання цих двох препаратів для уникнення звикання.

Захист у період цвітіння та росту плодів

Наступна стадія розвитку яблуні – цвітіння. Донедавна обробка яблунь у цю фазу будь-якими препаратами, особливо інсектицидними – вважалася неможливою – адже від них могли постраджати бджоли. В той же час деякі комахи спричиняють великої біди,  знешкоджуючи квітки. Одним з таких шкідників є жук оленка волохата, яка в останні роки становить серйозну загрозу квітучій яблуні, здебільшого в південних регіонах.

Але тепер є можливість боротьби з оленкою безпосередньо в фазу цвітіння – за допомогою препарату Прованто Вернал (Каліпсо) в дозі 2мл препарату на 10 л води. Цей препарат навіть при безпосередньому  контакті в рекомендованих нормах застосування не завдає  бджолам  шкоди. Він ефективний також проти інших комах – шкідників яблуні і може використовуватися проти них також.

Наприкінці цвітіння або одразу після нього проводять повторну обробку Магнікур Стар – 5мл на 10л води. Це дозволяє найефективніше використати його переваги – високу профілактичну ефективність, трансламінарну дію та перерозподіл препарату у газовій фазі. 

Далі під час утворення зав’язей – росту плодів одним з найважливіших заходів є боротьба проти яблуневої плодожерки. Обприскування необхідно проводити під час відродження гусені з яєць. Цей момент відзначається кількома шляхами. За допомогою феромонних пасток відстежується початок масового льоту, і приблизно через 10 днів проводять обробку. Але метод має певні недоліки, оскільки точно відстежити максимум льоту не завжди можливо, і термін від нього до відродження може змінюватись залежно від погодних умов.

Використовується також метод урахування ефективних температур – їхня сума під час обробки має дорівнювати 200-230 С°. Бажано проводити обробку препаратом,  який, з одного боку, має контактно-кишкову і системну дію, з іншого боку – забезпечує її довготривалість,оскільки літ плодожерки може бути ростягнутим –  а відповідно і відродження гусені.  Таким умовам повністю відповідає препарат Прованто Вернал (Каліпсо) – 2мл на 10л води.

Якщо погода в цей час сприяє розвитку хвороб, треба додати фунгіцидну обробку  – проти парші та борошнистої роси – препаратом Магнікур Стар або Магнікур Сенсешен в рекомендованих раніш нормах застосування. 
Використання саме цих продуктів вимагає умова запобігання виникненню резистентності збудників до препаратів певного хімічної класу. 

Далі при наявності сприятливих для розвитку хвороб умов з інтервалом 10 – 15 днів проводять обробки проти борошнистої роси і парші. 

Останню фунгіцидну обробку – як правило, в серпні (залежно від сорту) – доцільно провести Магнікур Сенсейшен. Цей препарат  відрізняється  активною дією проти плодових гнилей.

Кількість обробок фунгіцидами та вибір препарату може суттєво відрізнятися в залежності від погодних умов та сортових особливостей – деякі сорти є відносно стійкими до борошнистої роси, але вкрай чутливі до парші (наприклад, широко відомий Ренет Симиренка), деякі – навпаки. Але є правило, якого треба дотримуватися неухильно – це чергування препаратів. 

Зауваження про кількість обробок стосується також інсектицидів – залежно від кількості генерацій яблуневої плодожерки (чи тільки друга,  чи можлива третя  – кожна, як правило, потребує додаткової обробки), листовійок, мінуючих молей. Проти них, крім Прованто Вернал, також ефективний Прованто ПрофіПрованто Максі, крім довгоносиків, демонструє високу активність проти попелиць. 

Захист від кліщів

Наявність кліщів вимагає додаткової обробки специфічними акарицидними препаратами. Ми радимо проводити обприскування препаратом Прованто Майт (Енвідор).

На яблуні та груші проти рослиноїдних павутинних кліщів (глодовий та червоний плодовий)  і бурого плодового кліща використовують 4-6мл препарату на 10л води для обробки від 3 до 8 дерев в залежності від віку дерева та його розміру в період формування плодів.

Бажано використовувати максимальну кількість робочої рідини, яку здатні утримати рослини на даній площі. Оскільки препарат контактної дії, необхідно ретельно обробити усю поверхню рослини – як зовнішню так і внутрішню поверхню листка. Візуально зменшення популяції кліщів ми можемо спостерігати не менш ніж через тиждень після обробки.

Загальні рекомендації

Під час побудування системи захисту яблуні від шкідників та хвороб необхідно дотримуватись обмежень стосовно , по-перше – максимальної кількості обробок, і по-друге – терміну очікування, які наведені в Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.