Захист помідорів від хвороб і шкідників: як захистити томати від фітофтори і колорадського жука
Томати – одна з найпоширеніших на садових ділянках пасльонових культур, яку вирощують як у відкритому ґрунті, так і в теплицях. Найбільш небезпечними вважаються фітофтора на помідорах і альтернаріоз, рослини насамперед уражаються цими хворобами. Страждає ця культура і від шкідників – колорадського жука, совок, тепличної білокрилки. Щоб захистити томати від хвороб і шкідників, потрібно дотримуватись правильних рекомендацій із обприскування.
Обробку помідорів агрохімікатами зазвичай виконують із самого початку вирощування рослин. Інсектициди і фунгіциди для томатів застосовують ще на етапі догляду за розсадою.
Боротьба з бур’янами: гербіциди для помідорів
На етапі посіву і висадки розсади, щоб значно полегшити догляд за рослинами, проти однорічних дводольних і злакових бур’янів застосовують системний гербіцид «Пермаклін Ліквід».
- У разі безрозсадного вирощування томатів препарат використовують для обробки ґрунту до появи сходів, а потім у фазі 4-6 листів.
- У разі розсадного вирощування помідорів гербіцид застосовують для обробки ґрунту до висадки розсади, а також через 15-20 днів після висадки рослин в ґрунт.
У період основної вегетації проти однорічних і багаторічних злакових бур’янів ефективний також післясходовий системний гербіцид «Пантера».
Чим обробляти розсаду помідорів?
Для розсади томатів насамперед актуальний захист від кореневих гнилей. Також на цьому етапі потрібна обробка помідорів проти колорадського жука, ґрунтових і сисних шкідників.
- Захист розсади від кореневих гнилей. Дані грибкові хвороби рослин проявляються у вигляді так званої «чорної ніжки» біля коріння і стебел. Поблизу кореневої зони сіянця утворюються почорніння, і рослина доволі швидко в’яне і гине. Для профілактики кореневих гнилей застосовують фунгіцид для томатів«Магнікур Енерджі».
- Захист помідорів від колорадського жука та інших шкідників. В період основної вегетації культури використовують обробку розсади помідорів перед посадкою шляхом замочування кореневої системи саджанців. Для цього застосовують інсектицидно-фунгіцидний препарат «Тексіо Велум».
Інший небезпечний шкідник томатів, з яким потрібно боротися на етапі розсади, – це совки. Ці гусениці об’їдають листя рослин і вгризаються в середину плодів. Проти них використовують контактний інсектицид «Белем», який вносять у ґрунт під час висадки розсади.
Основна вегетація: як захистити помідори від хвороб
Як вже говорилося, в Україні найбільшої шкоди завдає рослинам альтернаріоз і фітофтороз помідорів, хоча варто не забувати й про інші хвороби томатів, як-от чорна бактеріальна плямистість і антракноз. Для повноцінного захисту рослин є ціла низка фунгіцидів для помідорів.
- Фітофтороз томатів. Ця хвороба проявляється у вигляді бурих плям і пожовтіння на листках, які спочатку розташовуються по краю листової пластинки. Згодом хвороба поширюється на всю рослину: чорніють стебла і утворюються коричневі і темно-зелені плями на плодах. Збудник фітофтори помідорів особливо швидко поширюється і розвивається за сприятливих погодних умов, коли висока вологість повітря поєднується з порівняно низькими нічними і теплими денними температурами. Джерелом інфекції часто стає заражений посадковий матеріал і залишки уражених рослин на садовій ділянці. Особливо сильно фітофтора розвивається під час дозрівання, перевезення та зберігання плодів, які глибоко уражаються фітофторозною гниллю.
- Альтернаріоз, або суха плямистість томатів. Ця хвороба проявляється у вигляді коричневих сухих плям на листках, які постійно збільшуються. Згодом суха плямистість переходить на плоди, які пошкоджуються і втрачають товарний вигляд. На томатах у плодоніжки утворюються темні вдавлені округлі плями.
Чим і коли обробити помідори від фітофтори і альтернаріозу?
Найпростіше для захисту культури від хвороб використовувати комплексні препарати – фунгіциди для томатів «Блу Бордо» і «Магнікур Нео».
- Перше обприскування від фітофтори помідорів найкраще провести профілактично у фазі формування стебла і листя. Роблять це фунгіцидом контактної дії «Блу Бордо». Цей препарат, що містить у складі мідь, виробляють у Франції і використовують в тому числі в органічному землеробстві. Він розчиняється у воді і не залишає плям на рослинах. Крім того, що «Блу Бордо» використовують від фітофтори на помідорах, препарат допомагає запобігти таким хворобам культури, як рання суха плямистість, чорна бактеріальна плямистість і антракноз.
- Наступну обробку помідорів від фітофтори проводять системним фунгіцидом «Магнікур Нео». Причому в його складі є дві діючі речовини, тому цей фунгіцид системно-проникаючої дії одночасно ефективний і проти фітофтори, і проти альтернаріозу.
Важливо знати, що для отримання кращого результату рекомендоване обприскувати рослини томатів профілактично. Роблять це до початку появи хвороби, оскільки попередити її простіше, ніж боротися, коли вже симптоми з’явилися. Також треба обов’язково чергувати різні фунгіцидні препарати для обробки помідорів від фітофтори.
Чим обробити помідори від колорадського жука та інших шкідників?
Для того щоб захистити томати від колорадського жука, помідорної і бавовняної совки, а також від інших шкідників, застосовують інсектициди «Прованто Максі» і «Прованто Отек». Ці агрохімікати ефективні в основний період вегетації рослин.
• Малотоксичний інсектицид системної і контактної дії «Прованто Максі» потрібен для захисту рослин від колорадського жука.
• Системно-контактний комбінований інсектицид «Прованто Отек» застосовують проти cовок і попелиці.
Безпека застосування препаратів
Для кожного конкретного агрохімікату необхідно використовувати рекомендації, зазначені в інструкції. Важливо чітко дотримуватися дозування і термінів застосування продукції, витримуючи необхідний час очікування до дозрівання та збору врожаю. Більш детальну інформацію про правила використання тих чи інших пестицидів ви можете також дізнатися в описі продукції на сайті.