Догляд за трояндами навесні і влітку: чим обприскувати троянди

Ця культура традиційно вважається королівською рослиною, але, щоб домогтися її чудового цвітіння, садівнику потрібно докласти зусиль. У нашому кліматі догляд за трояндами зазвичай включає зимове укриття ніжних кущів, регулярну обрізку, підживлення рослин і, звичайно ж, обприскування троянд агрохімікатами для захисту від хвороб і шкідників.

Попри те що троянда – літня квітка, а в деяких регіонах цвітіння її дикого пращура – шипшини – взагалі вважається символом початку літа, доглядати за трояндами важливо протягом всього календарного року. Варто враховувати те, що ці багаторічні рослини зимують у ґрунті і їх нерідко вирощують неподалік від інших культур, наприклад яблунь, персика та малини, які теж відносять до розоцвітих. В таких умовах ніжним і сприйнятливим до патогенів трояндам загрожує багато небезпек.
Звичайно, зменшити кількість шкідників, як-от попелиць, або хвороб на трояндах легше там, де ніколи не культивувалися ці квіти і не вирощувались згадані плодові рослини. Проте таких садів небагато, і подібне сусідство ми часто бачимо на ділянках. Тому майже у кожного садівника час від часу виникають питання, як доглядати за трояндами влітку, чому на трояндах жовтіє листя і чим обприскувати троянди від мошок або попелиці. Спробуємо описати основні принципи вирощування цих квітів і розповісти про боротьбу зі шкідниками і захворюваннями троянд.

Як доглядати за трояндами
Календарний план догляду і використання агротехнічних прийомів для захисту від шкідників і хвороб троянд підпорядковані сезонному циклу.

  • Укриття рослин. Більшість популярних сортів троянд потрапили до нас з теплих регіонів, і їм потрібно полегшувати умови зимівлі. Для цієї мети, а також для зменшення кількості патогенів на зимуючих стеблах і листях, кущові форми троянд наприкінці року обрізають, обприскують по голих стеблах фунгіцидом для троянд і вкривають на зиму пухким ґрунтом, ялиновим гіллям або агроволокном.
  • Розкриття рослин. У свою чергу, весняний цикл догляду за трояндами починається з розкриття кущів. Укривні сорти зазвичай розкривають у березні (і обрізають неукривні сорти), намагаючись не допустити випрівання рослин. Одночасно проводять весняну профілактичну обробку троянд по голому стеблу.
  • «Блакитне» обприскування. Останнє осіннє і перше весняне обприскування троянд по голих стеблах зазвичай проводять разом з іншим садом. Для захисту від захворювань застосовують фунгіцид для троянд на основі міді«Блу Бордо» (він має характерний блакитний відтінок). Цей препарат у деяких країнах Європи зареєстровано як призначений для органічного землеробства, і, нарівні з весняною обрізкою уражених пагонів, він допомагає істотно полегшити догляд за трояндами протягом вегетації.

Потім, коли починається активна вегетація, обов’язково проводять санітарну обрізку, формування кущів і обрізку дикої порослі. Також рослини поливають, регулярно обприскують проти шкідників і хвороб і вносять добрива для троянд.

Хвороби троянд і боротьба з ними: чим обприскувати троянди
Серед найбільш небезпечних і поширених захворювань культури – справжня і несправжня борошниста роса, чорна плямистість троянд, іржа і сіра гниль.

  • Борошниста роса на трояндах помітна через білий наліт на листках. Причиною ураження рослин нерідко стає надмірне підживлення азотними добривами, а також підвищена вологість повітря.
  • Іржа з’являється через зимуючі спори у вигляді помаранчевих здуттів на пагонах і схожих на них помаранчевих плям на листках. Це найнебезпечніша хвороба троянд, яка пригнічує рослину, призводить до опадання листя, а іноді й до загибелі куща.
  • Сіра гниль може проявлятися у вигляді сірого нальоту на різних частинах куща, передусім – на верхніх бутонах і квітах. Ця хвороба троянд особливо сильно поширюється в прохолодну і вологу погоду.
  • Пероноспороз, або несправжня борошниста роса, небезпечна на початку літа. Її ознаки – поява фіолетових плям на листових пластинах. Вони швидко збільшуються і призводять до опадання листя. Хвороба розвивається в прохолодну погоду і призупиняється в теплу.
  • Плямистості листя (насамперед чорна плямистість) найбільш небезпечні в другу половину вегетації. Чорна плямистість троянд проявляється у вигляді невеликих плям на листках, які з часом збільшуються. Розвитку захворювання сприяє тепла волога погода.

Для лікування хвороб троянд не обов’язково ставити точний діагноз по фото або звертатися до фахівців. Здебільшого достатньо використати найбільш дієві фунгіциди для троянд. Тому крім ранньовесняного і пізньоосіннього обприскування по голих стеблах виділяють ще два ключових прийоми обробки рослин.

  • Обприскування троянд проти іржі та борошнистої роси проводять, починаючи з профілактичної обробки на початку фази бутонізації рослин (в квітні). Для цього використовують препарат«Магнікур Стар».
  • Обприскування проти сірої гнилі та інших хвороб проводять у період вегетації ефективним фунгіцидом для троянд «Магнікур Гард».
  • Протягом вегетаційного сезону процедуру повторюють, намагаючись чергувати використання препаратів і доповнюючи їх основними агротехнічними заходами з догляду за квітами.

Обробка троянд від шкідників: інсектициди для троянд
Сильніше за все насадженням загрожують такі шкідники троянд, як попелиці, павутинні кліщі, трипси, а також розанні цикадки, пильщики, горіхотвірки і листовійки. Для боротьби з ними, як і у випадку з хворобами троянд, теж не обов’язково визначати конкретну загрозу, оскільки проти більшості комах, включаючи попелиці на трояндах, застосовують універсальні інсектициди, чергуючи такі препарати, як «Прованто Максі»«Прованто Вернал» або «Прованто Отек». І тільки проти павутинних кліщів, про появу яких свідчить павутинка з нижнього боку листків, застосовують акарицид «Прованто Майт».

Як використовувати агрохімікати та пестициди для троянд
Будь-який хімічний засіб для догляду за трояндами слід застосовувати відповідно до вимог, які описані в інструкції до препарату, а також виконувати всі роботи в спеціальному захисному екіпіруванні. Більш детальну інформацію про особливості конкретних агрохімікатів можна отримати в інших розділах цього сайту.