Трипси на ділянці: заходи боротьби та інсектициди для обробки саду
Трипси – це невеликі витягнуті комахи коричневого, чорного або сірого кольору. Довжина їхнього тіла зрідка перевищує 2-3 мм, і люди з поганим зором не завжди можуть навіть розгледіти цих шкідників. Але, щоб впізнати пошкодження, які комахи залишають на культурних рослинах, не обов’язково шукати фото трипсів в інтернеті для порівняння з іншими шкідниками садів і городів. Сліди від трипсів на листі та квітах доволі характерні.
До трипсів належать сотні і навіть тисячі видів комах, не всі з яких є шкідниками. Наприклад, крім рослиноїдних видів, які висмоктують сік із листя і квіток і переносять різні небезпечні для культур вірусні хвороби, зустрічаються також хижі трипси. У сільському господарстві їх навіть заселяють як ентомофагів – комах, що знищують шкідників – павутинних кліщів і рослиноїдних трипсів. Деякі з цих видів грають важливу роль у запиленні корисних рослин. Так, разом із бджолами і мурахами трипси допомагають запиленню дині. Але ж якщо саду та городу починають досаждати шкідливі види цих комах, то проти них застосовують інсектициди від трипсів.
Чим шкідливі та небезпечні трипси?
Найчастіше трипси пошкоджують трав’янисті овочеві рослини і квіткові культури. Ці шкідники є сисними комахами, які живляться рослинним соком, отриманим із листя і пелюсток квітів. Ознаки появи трипсів – невеликі білі плями на листових пластинках, які з часом змінюють колір на жовтий і коричневий. В результаті листя змінюють форму, викривляються і всихають.
Різні види комах можуть загрожувати різним культурам. Трипси зустрічаються на перці, винограді, хризантемах, горосі, пшениці тощо. Як приклад, опишемо деякі характерні прояви шкідників.
- Тютюновий, або цибульний трипс крім власне тютюну та цибулі сильно пошкоджує й інші популярні овочі – огірки, кавуни, капусту.
- Трипси на перці часто призводять до поверхневого пошкодження плодів поблизу чашечки. Причому симптомом появи шкідника є не тільки білі плями на листі, але і липкі виділення від комах на листових пластинах. У разі масового ураження посадок це може навіть викликати загибель окремих рослин.
- Гладіолусовий трипс може стати лихом для насаджень багаторічних квітів – ірисів і гладіолусів. Шкідники зимують на бульбоцибулинах квітів у сховищах, і, якщо не використовувати інсектициди від трипсів, це призведе до поширення небезпечних захворювань.
- Трипси на трояндах теж живляться соком рослин і відкладають яйця на листках і бутонах. Якщо не встигнути з застосуванням препаратів проти трипсів, то під час цвітіння троянд замість красивої квітки можна отримати понівечені пелюстки з плямами коричневого кольору.
- Пшеничний трипс – поширений і небезпечний шкідник злакових сільськогосподарських культур, проти якого ефективні системні інсектициди.
А ще трипси нерідко загрожують кімнатним рослинам і культурам закритого ґрунту. Вони часто зустрічаються на орхідеях, фіалках та петуніях. У разі появи шкідника в теплицях винищити його неймовірно складно.
Рішення проблеми: 6 інсектицидів проти трипсів
Для того щоб позбутися шкідників в саду та на городі, краще завчасно купити і використати різні інсектициди від трипсів. Нижченаведені препарати відрізняються широким спектром дії на різних культурах і допомагають знищити як трипсів, так і інших шкідливих комах. Але слід враховувати й те, що трипси здатні виробляти стійкість (резистентність) проти дії агрохімікатів, тому у разі застосування інсектицидів для саду рекомендується чергувати препарати проти трипсів.
- «Прованто Вернал» – ефективний засіб проти цибулевого трипса на цибулі і часнику, а також проти трипсів на картоплі. Препарат використовують під час вегетації рослин, від 1 до 2 мл (норма визначається найменуванням культури) у розрахунку на 5 л води на 100 м2.
- «Прованто Дуплет» – ще один інсектицид від трипсів, який ефективно діє на основних овочах – картоплі, томатах, цибулі. Даний засіб застосовують в обсязі 5 мл на 5 л води на 100 м2 незалежно від того, яку саме культуру обробляють. Ефективність препарату підвищується завдяки подвійній дії. Крім безпосереднього контактного знищення шкідників, даний засіб системно діє через сік оброблених рослин.
- «Прованто Максі» – незамінний препарат для захисту проти трипсів на огірках і томатах в умовах закритого ґрунту. На відміну від більшості інших інсектицидів «Прованто Максі» відрізняється вкрай низькою токсичністю і можливістю використання методом поливу в тому числі через системи крапельного зрошення. Рекомендована норма для обприскування – 1 г на 10 л води на 200 м2. Термін очікування після застосування в теплицях – всього 3 дні.
- «Прованто Отек» – це інсектицид від трипсів на озимій пшениці, яким обробляють рослини із розрахунку 5-7,5 мл на 2 л води на 100 м2 або 500-750 мл на 200 л води на 1 гектар.
- «Прованто Профі» – ще один інсектицид, який має як приватне, так і промислове застосування. Цим препаратом проти пшеничного трипса на озимій пшениці користуються у таких пропорціях: 0,4 г активної речовини на 100 м2 оброблюваної площі.
- «Тексіо Велум» – унікальний препарат для передпосадкової обробки бульб картоплі, а також саджанців деревних рослин. Він добре відомий багатьом садівникам під старою назвою «Престиж». Купити інсектицид «Тексіо Велум» варто не тільки для захисту від трипсів, але і від колорадського жука, попелиці, дротяників, личинок травневого хруща та інших листогризучих і сисних шкідників. Для протруювання 10 кг бульб картоплі 10 мл препарату розводять у 100-200 мл води. Деревні саджанці (35-40 шт.) замочують у перегнійно-глиняній бовтанці, яку готують на основі робочого розчину – 20 мл препарату на 1 л води. Важливо відзначити, що засіб рухається по судинах рослини тільки вгору і не здатний потрапити в молоді бульби картоплі.
Що важливо знати про інсектициди від трипсів
Всі описані інсектициди слід застосовувати відповідно до загальних вимог, наведених в інструкції до кожного з агрохімікатів. Щоб препарати на завдавали шкоди здоров’ю, треба дотримуватись норм і термінів обробки рослин та термінів очікування після обробки до збору врожаю. Також важливо захищати себе під час виконання робіт, надягаючи спеціальний одяг та аксесуари.
Якщо вас цікавить ціна, а також можливість купити інсектициди оптом, звертайтеся до представників «СБМ Лайф Сайєнс» у різних регіонах України.