Хіба можна знайти зараз сад, де не росла хоча б одна яблуня. Ці соковиті плоди містять вітаміни А, С, Е, В, а також клітковину, фосфор, калій, залізо, магній та багато інших. Яблука корисно їсти і здоровим людям, і тим, у кого є різні захворювання. До того ж, яблука можна їсти не тільки свіжими, з них виходить смачне варення, пироги та соки. А оскільки дерева яблуні здатні плодоносити не один десяток років, їх саджають і досвідчені садівники, і початківці.

Щоб яблуня щороку давала хороший врожай і була здорова, за нею варто правильно доглядати. А для цього потрібно не тільки підживлювати та обрізати дерева, а й використовувати засоби захисту саду від шкідників та хвороб. Деякі з них здатні нанести значні збитки, а інколи і повністю знищити дерево. Щоб цього не сталося, потрібно вчасно виявити ознаки захворювання яблуні та використати ефективні препарати.

Парша яблуні
Ніщо так не завдає шкоди яблуні, як парша. Хвороба вражає різні частини та плоди яблуні. Причиною виникнення захворювання можуть бути часті дощі чи рясний полив. Якщо на верхній частині листя з’явилися світло–зелені плями, у вашого дерева парша. Згодом плямами покриваються плоди і деформуються. Для профілактики рекомендується збирати опале листя навколо дерева і висаджувати сорти, стійкі до хвороби: Антонівка, Джонатан.

Однак якщо вашу яблуню все ж вразила парша, потрібно застосувати ефективні фунгіциди для саду. Із цим грибковим захворюванням добре справляється Магнікур Стар. Це препарат з подвійною діючою речовиною запобігає виникненню резистентності. Для обробки яблуні 5 мл препарату розчиняють в 10 л води. Такого робочого розчину вистачить на 6–8 молодих дерев і на 3–4 дерева віком більше 5 років. Рекомендується проводити 3 обробки з інтервалом 10–14 днів перед цвітінням.
Паралельно з лікуванням проводять видалення і знищення заражених частин рослини і плодів.

Моніліоз
Моніліоз яблуні виникає, коли на вулиці тепло і підвищена вологість. Хвороба швидко поширюється по саду і здатна за короткий термін вразити багато яблунь та груш. Коли ви помітили, що гілки яблунь вкрилися плямами, які стають більшими і темнішають, зливаючись в одну велику з білими спорами — це моніліоз. Хвороба поширюється і на плоді яблуні — яблука гниють із середини, опадають або муміфікуються на дереві.

Для боротьби з плодовою гниллю варто застосовувати фунгіциди для яблунь, наприклад, Магнікур Сенсейшен. Це фунгіцид комбінованої системної дії, що захищає плодові. Схема обприскувань яблунь: три обробки з інтервалом 10–14 днів. За 30 днів до збору врожаю обробки припиняють. 3–3,5 мл розводять в 10 л води і використовують робочий розчин таким чином: 2 л на молодий саджанець, 2–5 л — дерево середнього віку, 5 л — старий екземпляр.

Борошниста роса
Ця грибкова хвороба вражає дерева повністю: кору, листя, бруньки. Ознакою є наліт білого кольору на яблуні, який з часом стає бурим з темними вкрапленнями. Вражене захворюванням листя жовтіє і всихає, пагони перестають рости, дерево з часом згасає. Найбільша проблема в тому, що борошниста роса може пережити зиму і навесні продовжити атакувати яблуню.

Захищати дерева від захворювання потрібно якнайшвидше, щоб борошниста роса не встигла повністю вразити яблуню. Магнікур СтарМагнікур СенсейшенМікротіоль Спеціаль — препарати, які можна застосовувати і проти борошнистої роси. Схема обробки яблунь така ж, як і під час обробки від плодової гнилі. Останню обробку можна проводити за 20 днів до збору врожаю яблук.

Тля на яблуні
Небезпечними для яблуні є не тільки грибкові захворювання. Часто плодові дерева вражають і шкідники. Тому захист яблуні від шкідників і хвороб повинен бути ефективним та дієвим. Коли листя скручується, це означає, що з’явилася тля на яблуні. Шкідник харчується соком рослини, тому листя скручується та опадає.
Прованто Максі — це малотоксичний інсектицид, що допоможе знищити тлю у вашому саду. Для обприскування яблуні 1 г препарату розчиняють в 10 л води. Робочого розчину вистачає для обробки 4–6 дерев. Для знищення шкідника достатньо всього однієї обробки не менше, ніж за 30 днів до збору врожаю.

Яблунева плодожерка
Такий шкідник як яблунева плодожерка зустрічається у всіх регіонах, де вирощуються яблуні. Крім цієї культури від неї страждають ще й груші, сливи, абрикос. Втрати плодів яблуні від нашестя плодожерки сягають 60–70%. Яблунева плодожерка — це метелик з розмахом крил 18–22 мм. Якщо такий шкідник з’явився і вашому саду, потрібно провести 1–2 обприскування інсектицидами проти кожного покоління. Провести обробку проти шкідника варто препаратом контактно–шлункової дії Прованто Профі. Цей інсектицид застосовується на різних сільськогосподарських культурах, зокрема і на яблуні. Для обробки 1 г препарату розчиняють у 10 л води і проводять обприскування 2–5 дерев (залежно від віку). Проводити обробку слід свіжеприготовленим розчином у суху погоду, зранку або ввечері.

Оленка волохата
Небезпечний шкідник, від якого страждають плодові дерева, зокрема і яблуні, зимує у ґрунті, а з приходом теплих днів з’являється на поверхні і шкодить яблуням з фази рожевого бутону і до кінця цвітіння. Ефективним засобом проти Оленки волохатої є препарат Прованто Вернал. Для обробки 1 сотки потрібно 2 мл препарату розчинити у 10 л води. При дотриманні норм використання засіб безпечний для бджіл, тому обприскувати дерева можна у фазу цвітіння.

Кліщі
Кліщ наносить шкоду усім плодовим культурам, але найбільше страждають від шкідника яблуні. При високій чисельності кліщів на дереві листя знебарвлюється, стає мармуровим і підсихає. В результаті ураження знижується урожай, зменшується приріст пагонів.
Для боротьби зі шкідником варто використовувати акарициди. Одним із таких є препарат Прованто Майт. Для обробки яблуні потрібно 4–6 мл розчинити в 10 л води. Такого розчину вистачить на 6–8 дерев віком до 5 років та на 3–4 дерева віком більше 5 років.

Профілактичний захист яблуні
Захист саду від шкідників та хвороб починається з профілактики, адже запобігти будь-якому захворюванню легше, ніж лікувати його. Насамперед, потрібно дотримуватися агротехніки культури, вчасно поливати та підживлювати яблуні, проводити санітарні обрізки. Обробка фунгіцидами та інсектицидами дерев у якості профілактики не тільки захистить яблуні від грибкових захворювань і шкідників, а й підвищить імунітет рослин, допоможе швидше відновитися та легше перенести стресові умови.

Хвороби яблуневого саду досить поширені, однак за умови вчасного обробітку дерев засобами захисту вдасться врятувати врожай яблунь і вберегти дерева культури для наступних років.