Яблунева плодожерка – найбільш відомий та поширений шкідник садів, які плодоносять. Уражені плодожеркою плоди не тільки втрачають свій товарний вигляд, але і обсипаються, ще недозрівши. Також шкідник розносить на собі віруси і бактерії, сприяючи розвитку різних захворювань садових культур.

Біологія шкідника

Зимують гусениці у павутинних коконах під відсталою корою, в муміфікованих плодах, рослинних рештках та інших місцях. У молодих садах з гладенькою корою на деревах значне число гусениць зимує у верхньому (до 3 см) шарі ґрунту, переважно біля кореневої шийки. 

Навесні перші метелики плодожерки з’являються  в кінці цвітіння зимових сортів яблуні. Коли в вечірні часи температура повітря досягає 15°С, метелики починають відкладати яйця. 

Вихід гусениць з яєць починається, як правило, через 17-20 днів після закінчення цвітіння зимових сортів яблуні. В цей час починає цвісти біла акація, що може служити сигналом про обприскування.

Гусениці деякий час тримаються на поверхні плода, потім вгризаються в м’якуш, заплітаючи вхідний отвір павутиною і недогризками. Вони прогризають звивистий хід, до насіннєвої камери, де живляться насінням. Після цього вони переходять у другий, а іноді й у третій плід.

Метелики другого покоління з’являються в червні-липні. Літ їх розтягнутий та триває до осені. Гусениці з’являються, як правило в липні. Особливо шкодочинні  гусениці другого покоління.

Методи боротьби з яблуневою плодожеркою

Обприскування дерев яблуні починають через 17-18 днів після цвітіння зимових сортів яблунь – початок цвітіння білої акації – препаратом Прованто Вернал з розрахунку  2мл препарату на 10л води на 3-8 дерев, друге – через 12-14 днів після першого препаратом Прованто Профі 0,5-1,0г на 10л води на 3-8 дерев, третє – Прованто Максі 1г на 14л води на 3-8 дерев через 12-14 днів після другого і т.д. 

Якщо стоїть спекотна погода, а плодожерка літає усе літо та сильно пошкоджує плоди, проводять 4-5 обприскувань використовуючи по черзі Прованто ВерналПрованто Профі та Прованто Максі

Найкращий результат отримують при чергуванні препаратів, але якщо немає такої можливості – використовують один з перелічених інсектицидів.

Прованто Вернал на роздрібному ринку засобів рослин продавався під торговою назвою Каліпсо виробництва компанії Байєр. В 2018 році препарат був перереєстрований під назвою Провантно Вернал компанією СБМ Лайф Саєнс та поставляється під брендом Протект Гарден.

Прованто Профі – це нова назва препарата Деціс Профі на роздрібному ринку засобів захисту починаючи з 2019 року та поставляється компанією СБМ Лайф Саєнс під брендом Протект Гарден.

Прованто Максі – це нова назва препарата Конфідора Максі на роздрібному ринку засобів захисту починаючи з 2019 року. 

Обов’язково слід дотримуватися усіх регламентів використання препаратів, які указані на етикетці кожного засобу рослин. 

Проводячи обробки проти яблуневої плодожерки ми одночасно  боремося з іншими шкідниками саду в період його вегетації, такими як попелиці, листовійки, мінуючи молі та інші.

Вирощуйте та захищайте рослини разом з нами!